Geri Dön
EgeTekstili bıraktı terapi yastığıyla Avrupa’ya açıldı

Tekstili bıraktı terapi yastığıyla Avrupa’ya açıldı

Denizlili inşaat mühendisi Halil Derici, 1995 yılında tekstil sektörüne girdi. Almanya, İngiltere ve Finlandiya’ya yılda 3 milyon dolarlık ihracat yapmaya başladı.

Tekstili bıraktı terapi yastığıyla Avrupa’ya açıldı

Ancak sonraki senelerde sektörel sıkıntılar artıp kar marjları düşünce, maliyetine satış yapmak zorunda kalan Derici, makinelerini satıp, fabrikasını kapattı.
Halil Derici, 2001’de Deka Tekstil’i kurdu. İçinde kiraz ve vişne çekirdeği, buğday, arpa, çavdar gibi tahıllar, okaliptus, defne yaprağı, lavanta, biberiye gibi doğal ürünler bulunan, “kuşak”, “omuzluk”, “belden bağlama” ve “genel yastık” adlarıyla dört tip terapi yastığı üretmeye başladı. Romatizma, kireçlenme, bel ve karın ağrılarıyla bebeklerde gaz sorununa iyi geldiği belirtilen terapi yastıkları, Avrupa’nın gözdesi oldu.

Yedi ülkeye ihraç ediyor

Yılda 700 bin yastık üretiklerini söyleyen Derici, tamamını, başta Almanya olmak üzere Belçika, Finlandiya, Rusya, Polonya, Yunanistan, Hollanda’ya ihraç ettiklerini söyledi. Halil Derici, “Sıcak veya soğuk olarak kullanılmak istendiğinde ürünün üzerindeki kullanma talimatına göre fırında ısıtmak ya da derin dondurucularda bekletmek yeterli” dedi. Derici, yıllık 1.5 milyon dolarlık ihracaat yaptıklarını kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler