Geri Dön

‘Turizmin çözümü köysel dönüşüm’

Ege-Koop Başkanı Aslan, bu yıl 30 milyon turist ağırlayan Yunanistan’ın köylerde yaşama geçirdiği kentsel dönüşümle rekora koştuğunu söyledi

‘Turizmin çözümü köysel dönüşüm’

EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmir’in kentsel dönüşümde beklenen sıçramayı yapamadığını, her yıl bir milyonun üzerinde Türk turisti ağırlayan Yunan adalarındaki köylerin kentsel dönüşümle cazibe merkezi haline geldiğini ifade etti.

Türkiye’nin de köylerde dönüşüm için hızlanması gerektiğini eden Aslan, “Köydeki dönüşüm, bağlı oldukları kentlerin tüm dinamiklerini etkileyen en önemli zincir halkasıdır. Köydeki dönüşüm ile göçü önlersiniz, yeni iş alanları yaratırsınız, organik ürünler ve sanatsal çalışmalarla ekonomiyi sorunsuz canlı tutma başarısı gösterirsiniz” dedi.

‘Eksiklikler tamamlanmalı’

Şirince köyünün turizm merkezi açısından en yakın örnek olduğunu, ancak orada tam anlamıyla bir köysel dönüşümden bahsedilemeyeceğini vurgulayan Aslan, “Bizim köylerimiz doğal zenginliğiyle, kültürel alt yapısıyla çok daha güzel. Köysel dönüşümler, Ege’yi dünya turizminde bir numara yapar” diye konuştu. Kendisinin en büyük hayalelerinden birinin yeni bir köy projesini hayata geçirmek olduğunu kaydeden Ege-Koop Başkanı, “Avrupa kentlerinde görüp hayran kaldığımız o köylerin benzerleri aslında bizde de var. Ancak kaderine terk edilmiş durumdalar. En büyük hayalim, o terk edilmiş köyleri meydanlarıyla, kasaplarıyla, berberiyle, ibadethanesiyle, kahvahanesiyle adeta birer yaşam alanı halinde yeniden projelendirmek” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber