Geri Dön

Türk-Alman Üniversitesi için geri sayım sürüyor

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan ve Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme Alaçatı’da kurulması planlanan Türk-Alman Üniversitesi’yle ilgili çalışmalara hız verdi.

Türk-Alman Üniversitesi için geri sayım sürüyor

Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan ve Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Çeşme Alaçatı’da kurulması planlanan Türk-Alman Üniversitesi’yle ilgili çalışmalara hız verdi. Türkiye Araştırmalar Meclisi Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen’in organizasyonuyla TBMM Başkanı Köksal Toptan’la birlikte Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Meclisi’nin ilk Türkiye Parlamenterler Gecesi’nin resmi konuğu olan Aslan ve Dalgıç, iki ülkenin son zamanlarda ev yangınlarıyla buz kesen ilişkilerinin üniversite adımıyla çözüleceğini vurguladı.

Hedef, 2010’da açmak
Hüseyin Aslan ve Muhittin Dalgıç, Prof. Dr. Şen’in koordinasyonunda Münster Üniversitesi’ni de ziyaret etti. Heyet, Alaçatı’da kurulması için çalışmaların yoğunlaştığı Türk-Alman Üniversitesi’yle ilgili üniversite yetkilileriyle görüş alışverişinde bulundu. Ege-Koop Başkanı Aslan, en geç 2010 yılında eğitime başlamayı hedefledikleri üniversiteyle ilgili şöyle konuştu:
“Bu konuda tüm hazırlıklarımız tamam. Yasal süreç devam ediyor. Kampus üniversitesi hedefiyle başlangıçta bin öğrenci kontenjanıyla başlayacağız. 5 yıldaki hedefimiz, 2-3-4 bin öğrenciye ulaşmak. Uluslararası firmalara, üst düzey yönetici yetiştirecek bölüm açacağız. Bu, Türkiye’de bir ilk olacak. Münster Üniversitesi’nin akademik birikiminden faydalanacağımız gibi İzmir’in genç-dinamik nüfusunu bu kez eğitim gibi kutsal amaçla cazibe merkezi Çeşme’de bir araya getireceğiz. Bu, ülke ekonomisine de önemli bir katkıdır.”

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber