Geri Dön
EgeÜretim var eleman yok

Üretim var eleman yok

Milas Ören’deki yat yapımı, bakımı ve çekek yeri tesislerini ziyaret eden Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) yönetimi, sorun ve talepleri dinledi.

Üretim var eleman yok

Yurt dışından da yoğun talep göresn tesislerin en büyük eksikliğinin nitelikli eleman olduğu öğrenildi. Tesislerin işletmecileri diğer sorunları ise; şöyle sıraladı:
“Eleman bulsak kalacak yer bulamıyoruz çünkü bölge halkı evlerini turizmde değerlendiriyor. Meslek liselerinden gelen gençler oluyor ancak yeterli donanıma sahip olmadıkları için kalıcı olmuyor. Meslek liselerinin eğitim kalitesinin yükseltilmesi gerekiyor. Tesislerde çalışan taşıtlar ve teknelerin akaryakıt ihtiyacını karşılayacak yakında bir istasyon yok. Ciddi anlamda su ihtiyacımız var. Kullanma suyu bulmakta zorluk çekiyoruz.”

İlgililerle görüşeceğiz

Ara elaman konusunda harekete geçeceklerini belirten MİTSO Başkanı Reşit Özer, “Kaymakam, İlçe Milli Eğitim ve TOBB ile görüşeceğiz. Valimize durumu anlatacağız. Su sorununun çözümü için de Milas ve Muğla Büyükşehir belediyeleriyle görüşeceğiz” dedi.

Kaliteyi artıracak öneriler

Milas Ticaret ve Sanayi Odası (MİTSO) yönetimi, üyesi olan zeytinyağı fabrikalarını ziyaret ediyor. Milas zeytinyağının AB’den coğrafi işaret alarak kalitesini tescillendirmiş Türkiye’nin ilk ve tek zeytinyağı olduğunu belirten MİTSO Başkanı Reşit Özer, “Hepimizin AB coğrafi işaretine sahip çıkmamız gerekiyor. Zeytinyağı fabrikalarımız temizliğe, hijyene, plastik kasa kullanmaya önem vermeli. Üreticilerimiz de mümkün olduğu kadarıyla erken hasat yapmalı, soğuk sıkımı tercih etmeliler. Ancak hasat edilen zeytinlerin mutlaka plastik kasalar içinde bir an önce fabrikalara getirilmesi ve bekletilmeden soğuk sıkım yapılması gerekiyor. Çıkan zeytinyağlarının da mutlaka hava almayan krom çelik tanklarda saklanması çok önemli. Zeytinyağında kalitemize sahip çıkarsak bundan başta üreticilerimiz olmak üzere fabrikacılarımız, tüccarlarımız kazançlı çıkar” dedi.