Geri Dön
EgeÜzüm çekirdeğinden ekmek

Üzüm çekirdeğinden ekmek

Denizli’de üzüm çekirdeği unundan ekmek yapılmaya başlandı. Burcu Ekmek Fabrikası’nda daha önce şekerleme, macun, kahve, lokumda kullanılan unla hazırlanan ekmek, simit ve kuru pastanın raf ömrünün üç kat fazla olduğu belirtildi.

Üzüm çekirdeğinden ekmek

Tadının beğenildiği, önümüzdeki günlerde başka ürünlere de katılacağı ifade edildi. “Hem besin deposu hem de lezzetli” denildi.

Kriz, Çanakkale Boğazı’nı geçilmez hale getirdi
Ekonomik krizin, denizcilik sektörünü de olumsuz etkilediği bildirildi. Çanakkale Boğazı’ndan geçen transit gemilere hizmet veren Flama Uğur 44 Gemi Acentesi’nin ofis müdürü Lütfi Külah, taleplerin durma noktasına geldiğini söyledi.
Külah, Çanakkale Boğazı’ndan geçen ticari gemi sayısının son 1 ay içinde yüzde 30 azalarak 2 bin 671’e düştüğü bilgisini verdi, şöyle konuştu: “Kriz öncesinde boğazı günde 160 gemi kullanıyordu. Şimdi bu sayı 122’ye geriledi. Üretim azaldığı için gemiler taşıyacak yük bulamıyor. Durgunluktan ilk etapta küçük tonajlılar, daha sonra büyük tonajlılar etkilendi.
Borcu bulunan şirketler, 2 milyon dolara aldıkları gemileri 800-900 bin dolara satamıyor. Gemiler İstanbul’da, Ahırkapı, Tuzla ve Kartal açıklarında demirli bekliyor, personel ücretsiz izne çıkarılıyor. 2003 yılında altın çağını yaşadığını söylediğimiz denizcilik sektöründe, şu anda ’bekle ve gör’ devri var.”

Ahmet Ertürk: EGS’ye borcun ödenmesinde güveniyoruz
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, EGS Bank’ın borçlarıyla ilgili açıklama yaptı. Ertürk, imzaladıkları 280 milyon dolarlık protokolün yerine getirilmesinde şu an için sıkıntı olmadığını, karşı tarafa güvendiklerini ifade etti. İzmir’de bir panele katılan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, şunları söyledi: “EGS’yle anlaştık. Top artık EGS’cilerde. Onlar işi götürüyorlar. Biz de onlara güveniyoruz. Sıkıntı yaşanmayacağını umut ediyorum. Türkiye’nin genel sorunları herkesi etkiliyor. Umarım yaptığımız protokol yürüyecektir.”