Geri Dön
Ege‘Yatırımlarımız engellenebilir’

‘Yatırımlarımız engellenebilir’

EBSO Başkanı Yorgancılar, OSB Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklikleri değerlendirdi, “Yönetim yapısını değiştirmek, sınırlı kaynaklarından pay aktarılmasını talep etmek olumsuz etkiler” dedi

‘Yatırımlarımız engellenebilir’

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Kanunu’nda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili açıklama yaptı. Yorgancılar, “5 bin 500 üyesi bulunan Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak yıllardır sürdürülebilir büyümenin ancak üretimle olacağı, üretimin de merkezinin planlı kalkınma modeli çerçevesinde OSB’ler olduğunun altını çiziyoruz. İzmir’de 10 OSB’nin kurucu ortaklarından biriyiz ve günün ihtiyaçları doğrultusunda, elimizi taşın altına koyuyoruz. Yeni tarıma dayalı ihtisas OSB kurma girişimimizin ana nedeni budur. OSB’lerimizin geliştirilmesi anlayışı içerisinde hareket ederken, kanunda yapılması düşünülen değişiklikler tam tersini savunmakta” dedi.
‘İşleri yavaşlatır’
Sanayinin içindeki kişilerden oluşan OSB yönetimlerinin, kısıtlı kaynak ve imkanlarla, sanayiye en hızlı ve en etkin şekilde kanun ve yönetmelikler çerçevesinde hizmet sunmaya çalıştıklarını vurgulayan Yorgancılar, “OSB’lerin her işlemi bakanlık tarafından denetleniyor. İçinde bulunduğumuz çağ, çevik olmayı gerektirirken OSB’lerin yönetim yapısını değiştirmek, sınırlı kaynaklarından pay aktarılmasını talep etmek gibi radikal değişimler pandemide başarılı bir performans gösteren sanayimizi de olumsuz etkileyecektir. Yeni yapı ile yavaşlayacak sistem, geç atılan imzalar, ötelenen kararlar, yeni yatırım ve projelerin önündeki en büyük engeldir” diye konuştu.