Geri Dön
EgeZaman daralıyor!

Zaman daralıyor!

İzmir’in en önemli 5 diri fayında, 3 yıldır çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Sözbilir, “Seferihisar fayı deprem tekrarlama aralığını dolduruyor” dedi

Zaman daralıyor!

DEÜ Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM), tarafından İzmir, Tuzla, Seferihisar, Yağcılar ve Gülbahçe olmak üzere İzmir’in en önemli 5 fayında 3 yıl sürdürülen çalışmalar tamamlandı. Faylarda açılan 14 hendekte paleosismoloji çalışmaları gerçekleştirildi.

Master planı hazırlanmalı

Kentte geçmişte meydana gelen yıkıcı depremlerin hangi faylardan kaynaklandığını ortaya çıkarmayı ve bu fayların deprem tekrarlama periyodunu bulmayı amaçlayan proje kapsamındaki çalışmanın sonuçları da geçen ay ‘Uluslararası Deprem Çalıştayı ve 73’üncü Türkiye Jeoloji Kurultayı’nda bilim dünyasıyla çevrim içi paylaşıldı.

DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, özellikle Tuzla ve Seferihisar faylarının, 3 bin yıl olarak deprem tekrarlama aralığını neredeyse doldurduğuna dikkat çekti,, “Bu zamanın yaklaştığını görüyoruz. Olası kırılma İzmir için büyük tehlikeye yol açacaktır” dedi. Seferihisar fayında 6.7 büyüklüğünde depremler olabileceğine de dikkat çeken Prof. Dr. Sözbilir, “Dolayısıyla bu depremlerin gerçekleşmesi durumunda özellikle İzmir’de bu faylara bağlı olarak yerleşim alanlarında Seferihisar, Foça, Menderes ve Gaziemir gibi yerleşim yerlerinde ilin deprem master planının yapılması gerekiyor” diye konuştu. Son çalışmada İzmir fayının deprem tekrarlama aralığı hesabına göre, deprem riskinin düşük olduğunun ortaya çıktığını belirten Sözbilir, “Yaptığımız çalışmada İzmir fayına göre değil de Seferihisar ve Tuzla faylarına göre deprem senaryolarının yapılması gerektiğini ortaya koydu. Deprem master planının projesini valiliğimize sunduk. Oradan gelecek bilgilere göre deprem master planını İzmir’de, bu faylara göre başlatmış olacağız” dedi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler