Geri Dön
EğitimAkademik yıl açılışı Külliye’de yapılacak

Akademik yıl açılışı Külliye’de yapılacak

Yaklaşık 1,5 yılın ardından yüz yüze eğitime başlayan üniversitelerin 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 5 Ekim Salı günü yapılması planlanıyor.

Akademik yıl açılışı Külliye’de yapılacak

ANKARA AA - Yeni akademik yılda üniversitelerdeki derslerin yüzde 40’ı veya herhangi bir dersin yüzde 40’ı uzaktan eğitim yoluyla yapılabilecek. Böylece üniversitelerde harmanlanmış (hibrit) eğitim uygulanabilecek.

Salgın sürecinde sağlıklı kampüs uygulamalarını içeren ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK), TSE ve Sağlık Bakanlığı tarafından geçen yıl hazırlanan rehber de güncellendi. Buna göre kampüs ve derslik binalarında maske ve mesafe kurallarına uyulması, tıbbi danışmanlık verilebilmesi, dersliklerin havalandırılması, ders saatlerinin sınırlı tutulması, blok ders yapılmaması gibi kurallar rehberde yer aldı.

Yeni akademik yılda sınavların yüz yüze yapılması esas olacak. Salgının seyrine göre mücbir durumların varlığında veya program özelinde yükseköğretim kurumlarının ilgili kurulları tarafından uygun görülmesi koşuluyla çevrim içi sınav uygulamalarından da yararlanılabilecek.

HES koduyla takip edilecek

Üniversite kampüslerinde öğrenciler, öğretim elemanları ve idari personelle ilgili Kovid-19 verileri, HES kodu üzerinden takip edilecek. Üniversiteler, kendi öğretim elemanları, idari personel ve öğrencileriyle alakalı Kovid-19 aşı, risk, enfekte ya da karantina gibi durumlara ait dijital verileri Sağlık Bakanlığı’ndan takip edebilecek. Böylelikle üniversiteler, kendi öğrenci ve öğretim elemanı nüfusuyla ilgili salgının seyrini yakından izleyebilecek.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler