Geri Dön
EğitimAvrasyatik Dil Teorisi Nedir? Avrasyatik Dil Teorisinde Türkçenin Yeri Ve Konumu...

Avrasyatik Dil Teorisi Nedir? Avrasyatik Dil Teorisinde Türkçenin Yeri Ve Konumu...

Linguistik bilimi kapsamında geçmişten günümüze kadar birçok dil teorisi geliştirilmiş, farklı tezler öne sürülmüştür. Hakkında en fazla konuşulan ve tartışılan teorilerden biri de Avrasyatik dil teorisidir. Avrasyatik dil teorisi nedir? Avrasyatik dil teorisinde Türkçenin yeri ve konumunu detaylı bir şekilde derledik.

Avrasyatik Dil Teorisi Nedir? Avrasyatik Dil Teorisinde Türkçenin Yeri Ve Konumu...


Bu zamana kadar öne sürülen diğer dil teorilerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir: Güneş Dil Teorisi, Altay Dil Teorisi ve Babil Dil Teorisi.

Avrasyatik Dil Teorisi Nedir?

Joseph Harold Greenberg tarafından geliştirilen bu kurama göre, Ural- Altay ailesinden olan diller ile Hint - Avrupa dilleri akrabadır. Teorinin temelini İngilizce, Almanca ve İspanyolca gibi Avrupa dilleri ile Türkçe ve Japonca gibi doğuda konuşulan dillerin akraba olduğu tezi oluşturur.

Avrasyatik Dil Teorisinde Türkçenin Yeri ve Konumu

Avrasyatik dil teorisinde Türkçe - Farsça ve Arapça ile İngilizce gibi farklı coğrafyalara ve dil ailelerine ait dillerin aynı kökten geldiği savunulur.

Örneğin, cürüm kelimesi hem Türkçede hem de Arapçada suç demektir. İngilizcede ise bu kelimenin karşılığı olarak ''crime'' kelimesi kullanılır. Bu teorinin çıkış noktası bu tür benzerliklere dayanır.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler