Geri Dön
EğitimÇift Anadal Nasıl Yapılır? Çift Anadal Hangi Bölümler Arasında Yapılır?

Çift Anadal Nasıl Yapılır? Çift Anadal Hangi Bölümler Arasında Yapılır?

Üniversite öğrencilerinin başvurdukları programlardan biri olan çift anadal, belirli şartlara uyan öğrencilerin katılabileceği özel bir programdır. Genel olarak okunulan bölümün yanında başka bir bölüm ya da programdan da ders alarak mezun olmak çift anadal olarak adlandırılır. Oldukça zor olan çift anadal programının ne olduğu pek çok öğrenci için tam bir merak konusudur. Çift anadal nasıl yapılır ve çift anadal hangi bölümler arasında yapılır detayları ile derledik.

Çift Anadal Nasıl Yapılır? Çift Anadal Hangi Bölümler Arasında Yapılır?


Üniversitelerin lisans bölümlerine kayıtlı olan öğrenciler, birinci anadal programını okurlar. Bu program beraberinde başka bir porgramın da okunması çift anadal olarak adlandırılır.

Çift Anadal Nasıl Yapılır?

Aynı yükseköğretim kurumundan aynı anda iki farklı diploma almayı sağlayan program çift anadal programıdır. Yüksek başarılı öğrenciler tarafından tercih edilen bu program, aynı anda iki bölüm ve programdan mezun olmayı sağlar. Bu nedenle de oldukça avantajlıdır. Ancak çift anadal programına başvurmak için belirli şartlar bulunur. Bunlardan en önemlisi öğrencinin not ortalamasıdır.

100 üzerinden 70 puan not ortalamasına sahip olan öğrenciler çift anadal programına başvuru yapabilirler. Ayrıca çift anadal programına başvuran öğrencinin, başvuru yaptığı yarıyıla kadarlık sürede aldığı bütün derslerden başarı sağlamalıdır. Bunun dışında öğrenciler çift anadal programına geçiş yapamazlar.

Çift anadal programına başvuru yapmak isteyen öğrenciler, 3. veya 4. yarıyıl başında başvurabilirler. Bununlar birlikte üniversitelerin gerekli gördüğü belge ve şartların belirlenen dönemde ilgili yerlere teslim edilmesi gerekir. Çift anadal programları belirli kontenjana sahip programlardır. Bu nedenle başvuru yapan her öğrenci bu programa seçilemeyebilir.

Çift Anadal Hangi Bölümler Arasında Yapılır?

Çift anadal programında merak edilen konulardan bir diğeri de, bu programın hangi bölümler arasında yapılabileceğidir. Çift anadal programı yapılabilecek bölümler okunan lisans programına ve üniversitelere göre belirlenir.

Öğrencinin okuduğu bölüm göz önünde bulundurularak üniversitenin uygun gördüğü bütün programlar çift anadal kapsamına girer. Okul duyurularından ve listelerinden çift anadal programları hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir. Bunun için Çift Anadal Yönetmelikleri ve Duyuruları sayfalarının kontrol edilmesi ya da okul öğrenci işleri ile görüşülmesi önerilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler