Geri Dön
EğitimDemirören Medya’dan eğitime büyük katkı

Demirören Medya’dan eğitime büyük katkı

Medya sektöründe çağı yakalayan, yeni nesil gazeteciler yetiştirilmesi hedefiyle hayata geçirilen Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk adımı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Demirören Medya arasında imzalanan protokolle atıldı. İlk öğrencilerini 2022’de LGS ile almaya hazırlanan ve yabancı dille eğitim verecek olan lise, Demirören Medya Center’da yer alan binasında mesleğin deneyimli isimleriyle öğrencileri buluşturacak. Devlet lisesi statüsündeki okulda, başarılı öğrencilere burs ve okul sonrası istihdam olanakları da sağlanacak

Aysel Bozan Yılmaz - Türk ve dünya medyasının geleceğine katkı sağlayacak yeni nesil gazetecilerin yetiştirilmesi için hayata geçirilen Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ilk adımı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Demirören Medya arasında imzalanan protokolle atıldı. Pera Palace Otel’de dün düzenlenen imza törenine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay katıldı.

‘YÜZDE 90 ÖĞRETMEN AŞILI’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer törende yaptığı konuşmada, “Okulların ne kadar önemli olduğunu Kovid-19 salgını sürecinde öğrendik. Gençlerimizin, çocuklarımızın psikolojik, sosyal, duygusal gelişimleri, ortak hareket edebilme kabiliyetleri, kültür, sanat ve sporla, bireysel gelişimleriyle ilgili çok sayıda katkıyı sunan ortamlardı okullar. Bu nedenle okulların açık olmasını bir milli güvenlik meselesi olarak ifade ettik. Sıkıntısız şekilde süreç devam ediyor. Aynı kararlılıkla aşı, PCR testleri, maske, temizlik kurallarına dikkat ederek okulları açık tutma kararlılığımızın arkasında kalmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu süreçteki en büyük avantajın öğretmenlerin aşılanma oranı olduğuna dikkat çeken Özer, “Türkiye’de öğretmenlerimizin 2 doz aşı olma oranı yüzde 85’tir. Hastalığı geçirip bağışıklık kazanan ve antikor oluşturan yüzde 5’lik öğretmen dilimini dikkate aldığımızda yaklaşık yüzde 90 öğretmenimiz artık aşılıdır. Öğretmenlerimizin bu aşı oranı, Kıta Avrupası’nda örnek aldığımız çoğu ülkenin çok çok üzerindedir” ifadelerini kullandı.  

Demirören Medya’dan eğitime büyük katkı

‘İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR’

Mesleki eğitimde gelinen noktaya da değinen Bakan Özer, şu bilgileri verdi:

“Döner sermaye kapsamındaki 3 bin 574 mesleki ve teknik Anadolu lisesindeki üretim ve hizmet sunma kapasitesinden elde edilen gelir 2018’de 217 milyon lirayken, 2020’de 503 milyon liraya çıktı. 2021’deki hedefimiz 1 milyar TL. Amacımız öğrencilerin el becerilerini güçlendirirken, üretim ve hizmet sektöründe aktif olarak çalışırken, aynı zamanda eğitimlerine devam ederken, daha mezun olmadan asgari ücret kadar ücret alabilmelerini sağlamaktır. 2022 yılı sonunda tüm mesleki ve teknik eğitimde öğrencilerimizin her ay 9, 10, 11 ve 12. sınıfta asgari ücret alabilme imkânını inşallah getireceğiz.” 

Demirören Medya Grubu ile yapılan iş birliği kapsamında açılacak olan Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrencilerin sektöre hazırlanacağını kaydeden Özer, şunları söyledi:

“İki yabancı dil bilen, küreselleşen dünyada sosyal, siyasal ve ekonomik dinamikleri anlayan, yorumlayabilen, konvansiyonel medyanın yanı sıra dijital gazetecilik ve iletişim alanında çalışacak yeterlikte insan kaynağını yetiştireceğiz. Bu anlamda bu iş birliği, alanında Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.”

Demirören Medya’dan eğitime büyük katkı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da Demirören ailesine teşekkür ederek, “Medeniyetimizin hülasası olan İstanbul başta olmak üzere, eğitim, kültür, sanat, sosyal her alanda iyilik hizmeti olarak attıkları imzalardan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Medyanın gelecekte istihdam edeceği, ihtiyaç duyacağı en az 2 dil bilen pırıl pırıl gençleri inşallah İstanbul’umuzdan yetiştireceğiz” dedi. 

‘VİZYONER GENÇLER YETİŞTİRECEĞİZ’

Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören de törende yaptığı konuşmasında eğitime ve gençlere verdikleri öneme dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye’nin en büyük medya organizasyonu olarak görevimizi hakkıyla devam ettirmek için mesleğe donanımlı gençler yetiştirmenin de sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Babam Erdoğan Demirören ve ondan öğrendiklerimizle tüm Demirören ailesi olarak gençlere yatırım yapmanın önemine daima inandık. Bu inançla ilk adımımızı 1980 yılında Ata Koleji’ni bünyemize katarak yaptık. İlkeli eğitim anlayışımızla 41 yılda yaklaşık 3 bin mezun vermiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Gençleri yetiştirmeye olan sorumluluk duygumuzla ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı önderliğinde 30’dan fazla eğitim kurumunu da ülkemize kazandırdık. Tüm bu nedenlerle bugün heyecanlı ve mutluyuz.”

Demirören Medya’dan eğitime büyük katkı

Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören

Günümüzde medya sektörünün hem yeni teknolojiler hem de toplumun farklılaşan haber alma yöntemleri ve ihtiyaçlarıyla değiştiği ve geliştiğinin altını çizen Yıldırım Demirören, “Mesleğin ilkeleri ve özü aynı kalsa da mecraları ve araçları çeşitlenmiştir. Bu mesleğin hak ettiği şekilde yapılması için çağı yakalayan, yabancı dil bilen, yeni medyayı takip eden dünya çapında gazetecilik yapabilecek gençlerin yetiştirilmesi konusunda hemfikiriz. İşte bizim de hedefimiz medyanın dinamiklerini erken yaşlarda gözleme şansı yakalamalarını sağlayarak vizyoner, pırıl pırıl gençler yetiştirmektir” ifadelerini kullandı.

İSTİHDAM OLANAĞI DA SUNACAK

2022 yılında eğitim ve öğretime başlaması planlanan Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, LGS (Liselere Geçiş Sistemi) kapsamında öğrenci alacak. 4 yıllık lise eğitiminden önce 1 yıl yabancı dil hazırlık sınıfı olacak okulda, gazetecilik, radyo-televizyon, internet yayıncılığı üzerine eğitim verilecek. Devlet lisesi statüsündeki okula, pansiyon sistemiyle de öğrenci kabul edilirken başarılı öğrencilere burs ve okul sonrası istihdam olanakları da sağlanacak. Haberciliğin temellerinden teknolojinin verimli kullanılmasına kadar hem mesleğin hem de günümüzün gerektirdiği zengin bir müfredatla çağı yakalayan Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, dünya çapında genç medya mensupları yetiştirmeyi hedefliyor. 

Yönetiminde MEB’le birlikte Demirören Medya yöneticilerinin de bulunacağı lise, Türkiye’nin en büyük gazetelerinin, televizyonlarının, radyolarının, internet sitelerinin içinde yer aldığı Demirören Medya Center’da kurulacak. Öğrenciler akademik eğitimleri boyunca sektörün deneyimli isimleriyle derslere girecek, staj da yaparak mesleklerini ‘yerinde’ öğrenebilecekler. 

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler