Geri Dön
Eğitim‘İstihdam odaklı’ üniversite modeli

‘İstihdam odaklı’ üniversite modeli

YÖK’ün yeni dönem vizyonunu açıklayan Prof. Dr. Erol Özvar, ‘Türkiye’de pek çok üniversitemizin birer başarı hikâyesinin olabileceğine inanıyorum’ dedi

‘İstihdam odaklı’ üniversite modeli

ANKARA AA - Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK’ün yeni dönem vizyonunu anlattı. Özvar, “Türkiye’de, Anadolu’da pek çok üniversitemizin birer başarı hikâyesinin olabileceğine inanıyorum. Yeni dönemimiz, bu başarı hikayesinin inşa edilmesiyle geçecektir” dedi.

Prof. Dr. Özvar, YÖK’ün yeni vizyonunun detaylarını açıkladı. Yeni dönemde, yükseköğretimde yeni vizyonun ana hatlarını büyük veri, istihdam odaklı üniversiteler, akademik üretkenlik, güçlü akademik performans ve bilgi diplomasisinin yaygın kullanılmasının oluşturduğunu  belirten Özvar, bu konuların içeriklerini üniversitelerle paylaşacaklarını söyledi.

‘Verilere sahip çıkılmalı’

Özvar, “büyük veri” denildiğinde, kurumların son yıllarda bilhassa ürettikleri bilgi ve verilerin toplanılması, bir araya getirilmesi ve bunların belirli amaçlarla kullanılmasının anlaşılması gerektiğine işaret ederek, bütün dünyada yükseköğretim kurumlarının yaptığı hizmetlerle ilgili bilgiler ve veriler ürettiğini anlattı. Özvar, “Türkiye’de bütün üniversitelerimizin, bütün  yükseköğretim kurumlarının ürettiği verilere sahip çıkması gerektiğini düşünüyor ve bunu bilişimde son yıllarda meydana gelen yeni tekniklerle kullanmalarını arzu ediyoruz” dedi.

Özvar, “Üniversitelerimizden öğretim elemanlarımızın, bilim insanlarımızın daha üretken, mevcut olandan biraz daha fazlaya yönelik gayret içerisinde olmasını bekliyoruz. Üniversitelerin gündeminde akademik üretkenlik mutlaka yer almak durumundadır diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Parametrelerden biri

Erol Özvar, üniversitelerin istihdama sağlayacağı katkının en az yayın kalitesi ve performansı kadar önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu konu, yeni dönemde üniversiteleri değerlendirirken, üniversitelerin ulusal ve uluslararası rekabette gücünün artırılması konusunda alınacak tedbirleri belirlerken dikkate alacağımız parametrelerden biri olacaktır” diye konuştu.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler