Geri Dön
EğitimİTÜ en çevreci üniversite oldu

İTÜ en çevreci üniversite oldu

Son yıllarda iklim değişikliği nedeniyle sıkça yaşanan sel, orman yangınları, kuraklık gibi afetler, çevre sorunlarına duyarlılığı daha da önemli hale getirdi. Bu sorunların çözümü için proje üreten, yatırım yapan, yeşil kampüsleriyle fark yaratan üniversiteler dünyada daha da öne çıkmaya başladı. Üniversitelerin yeşil alan oranı ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirildiği UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması da bunun en açık göstergesi.

İTÜ en çevreci üniversite oldu

MİNE ÖZDEMİR GÜNELİ - Endonezya Üniversitesi tarafından sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çekmek ve çevre bilinci konusunda küresel farkındalık yaratmak amacıyla 2010’da başlatılan UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması 2021 açıklandı. 39 göstergede, altyapı, enerji ve iklim değişikliği, geri dönüşüm, su kaynakları, ulaşım ve eğitim olmak üzere altı kritere göre üniversitelerin sıralandığı listede bu yıl 956 üniversite yer aldı. 2020’de Türkiye’den 56 üniversitenin yer aldığı listeye bu yıl biri KKTC üniversitesi olmak üzere toplam 71 üniversite girmeyi başardı. Listede 57. olan İstanbul Teknik Üniversitesi, bu yıl da Türk üniversiteler arasında ilk sıradaki yerini korudu. Geçtiğimiz yıl 71. olan İTÜ, 14 basamak yükseldi. Listede İTÜ’yü 91. olan Özyeğin, 99. olan Erciyes, 107. olan Yıldız Teknik, 108. sıradan da Ege üniversiteleri takip etti.

Diğer üniversiteler şöyle: Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (111); Yeditepe Üniversitesi (115); Aksaray Üniversitesi (125).  UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması’nda birinci sırada yer alan üniversite, Hollanda’da yer alan Wageningen University & Research oldu.