Geri Dön
EğitimJandarma Özel Asayiş Komutanlığı Nedir? JÖAK Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Nedir? JÖAK Nasıl Olunur?

Ülkemizin birçok zorlu görevlerini başarıyla icra eden jandarma kuvvetleri, dosta güven ve düşmana korku vermektedir. Bu kapsamda jandarmaların bir çak alanda görevleri bulunmaktadır. Hemen hemen her alanda görevleri bulunan ve işinin uzmanı profesyonel askerlerden oluşan Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı başarılı görevleri ile adından bahsettirmektedir. Peki, Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı hangi görevleri icra etmektedir? JÖAK, olarak bilinen bu kurum başarılarını nasıl sağlamaktadır? İşte, JÖAK hakkında merak edilen detaylar.

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Nedir? JÖAK Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı, başkent Ankara'nın Etimesgut ilçesindeki Güvercinlik mevkiinde bulunmaktadır. Esas konuş yerleri burası olmakla birlikte ülkenin her yerinde ve hatta yurt dışında bile görev almaktadırlar.

 Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı Nedir? 

 İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan Jandarma Genel Komutanlığı komutasında bulunmakta olan Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı, özel ve profesyonel askerler yetiştirmektedir. Kısa ismi JÖAK olarak bilinmektedir. İç güvenlikte en gözde kurumlardan bir tanesidir.

 Terörle mücadelede büyük başarılara imza atan JÖAK, doğal afet sonrasın yardımlar, arama kurtarma çalışmaları ile her türlü zorlu şartlara rağmen görevlerini başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. Bütün bunlarla birlikte rehine kurtarma ve özel operasyon birlikleri olarak da görev alırlar. Adını en fazla, deprem, sel, taşkın ve çığ gibi hayat kurtaran faaliyetleri ile duyurmuşlardır.

 JÖAK Nasıl Olunur?

 JÖAK bünyesinde görev alan her rütbeden asker bulunmaktadır. Uzman, astsubay ve subay rütbelerinde JÖAK personeli bulunmaktadır. Her rütbeye göre eğitim ve başvuru şartları bulunmaktadır.

 Örneğin subay olmak için lisans mezunu olmak gerekirken, astsubay için ön lisans ve uzman olmak için lise mezunu olmak şartı aranmaktadır. Jandarma personeli arasından seçilen bu personel çok özel eğitimlere tabi tutulurlar. Eğitimler genelde İzmir Foça Dağ Komando Okulunda alınmaktadır. Burada her türlü ihtisas eğitimleri verilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler