Geri Dön
EğitimKPSS başvurularında son 3 gün!

KPSS başvurularında son 3 gün!

17 Mart Perşembe günü başlayan KPSS başvurularında sona yaklaşıldı. Hala KPSS başvurularını yapmayan kişiler 31 Mart 23.59'a kadar yapabilirler. Nereden nasıl KPSS başvuruları yapılır haberimizde.

KPSS başvurularında son 3 gün!

Devlet kurumlarında görev yapan kişiler bulunduğumuz zamanda normal iş görüşmeleri ile değil, bir takım sınavlar ile seçilir. Bu sınava ise KPSS yani Kamu Personeli Seçme Sınavı denir. Bu sınava girebilmek için en az lise-ortaöğretim mezunu olmalı, yerleşmek için ise belli bir puanı geçmek durumundasınızdır. Tercihler ve puan sistemine göre yerleşmek konusunda üniversite sınavı ile benzerlik gösterse bile zorluk bakımından birkaç tık yukarıda olduğu söylenebilir. KPSS A ve B grubu olarak ayrılmaktadır. Bunun ayrıntıları yazımızda yer alacaktır.

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

KPSS Başvuru Tarihleri

Her yıl yapılan KPSS için başvuru tarihleri bir süre önce açıklanmıştı. Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı olan EKPSS başvuruları 9 Mart tarihinde sona erdi. Ancak sınav 24 Nisan 2016 tarihinde gerçekleşecek. KPSS başvurularının tarihleri 17 Mart tarihinden başlayarak 31 Mart tarihinde sona erecektir. Ortaöğretim ve ön lisans düzeyi KPSS için 9 Ağustos’tan başlayarak 24 Ağustos’a kadar KPSS başvuruları vakti verilirken DHBT için 21 Eylül’den 3 Ekim’e kadar bir süre tanınmıştır. Sınav tarihleri ise şu şekilde:

Kamu Personel Seçme Sınavı (Lisans) (Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) 22 Mayıs 2016 yapılacak.

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 24 Temmuz 2016

Ön Lisans Düzeyi 22 Ekim 2016

Orta Öğretim Düzeyi 23 Ekim 2016

Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) 6 Kasım 2016

Peki, bu tarihlerde uygulamanız gereken adımlar nelerdir? Yapmak istediğiniz meslek gerekçesiyle farklı oturumlar mevcuttur. Bir hemşire veya Memur’un oturumları birbirinden farklıdır. Bu nedenle ilk aşamada sınavda hangi oturumlara gireceğinizi belirlemeniz gerekir. Bu belirleyeceğiniz oturumlar aynı zamanda sizin KPSS başvuruları yapmak için ödeyeceğiniz ücretin miktarını belirler. Her oturum 55 TL üzerinden değerlendirileceği için bir oturuma girenler 55 TL, iki oturuma girenler 110 TL, üç oturuma girenler ise 165 TL kadar bir ücreti ilgili bankalara yatırmak durumundadır. Ancak tüm oturumlara girmek isteyenler KPSS başvuruları için 220 TL yatıracaktır.

Bu ücretlendirme ÖABT ve DHBT için biraz daha farklıdır. Normalde 55 TL olan oturumların Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumlarına da girmesi gerektiğinden en az 165 TL gibi bir miktar ödemeleri gerekmektedir.

Para yatırma işlemi kılavuzda yazan ilgili bankalara yatırdıktan sonra ÖSYM’nin internet sitesinden KPSS başvuruları yapılarak işlemi tamamlamış olursunuz.

Ek bilgi olarak KPSS A ve B olarak ayrılmaktadır. A grubundaki atanmalar kurumsal olduğundan ve her kurumun belirli oturumlara göre aldığından her oturuma girilmesi önerilir. A grubundaki yapılan atanmalar genellikle müfettiş, kaymakam, uzman ve denetmen gibi mesleklere yapılır. B grubu ise A grubunun dışında kalan diğer seçmeleri yapacak kişilerdir. Sınav sona erip sonuçlar açıklandıktan sonra yerleştirmeler puanınıza ve tercihlerinize göre belirlenir. Bazı kurumların barajları farklılık gösterebilir. Buna bağlı olarak bazı kurumlar ise daha düşük puanlardan yerleştirme yapmaktadır. Sınava girecek olan herkese başarılar dileriz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler