Geri Dön
EğitimLiselerde 2. nakil dönemi başlıyor

Liselerde 2. nakil dönemi başlıyor

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında liselerde 1. nakil dönemi sona erdi. Bugün liselerde boş kalan kontenjanlar ve taban puanlar açıklanacak.

Liselerde 2. nakil dönemi başlıyor

 

OZAN ÖMER KADÜKER - Ardından öğrenciler 6 Ağustos’a kadar 2. nakil dönemi için tercihlerde bulunacak. Sonuçlar 9 Ağustos’ta açıklanacak. Nakillerden ilk yerleştirmede istediği okula giremeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler yararlanabilecek. Öğrenciler, nakillerde sınavla öğrenci alan okullar için en fazla 3, yer yerleştirmeyle alanlar arasından 3, pansiyonlu okullardan da en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecekler. İlk kayıt döneminde yerel yerleştirmeyle bir okula yerleşenler yeni nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme tercihi yapmayacak. Yerleşemeyenler ise nakil döneminde öncelikle yerel yerleştirme için tercihte bulunacak. Bu öğrenciler ilk 2 okulu kendi kayıt alanından ve en fazla 2’si aynı okul türünden olmak üzere, 3 okul tercih edebilecekler. 

MEB, bugün, boş kontenjanları da açıklayacak ancak okulun boş kontenjanına bakılmaksızın tercihler yapılabilecek. Çünkü devlet okulları arasında, devletlerden özellere ve özellerden de devletlere geçişler olduğu için dolu görünen bir okulda boş kontenjan açılabiliyor.

Taban puana göre

Bu kontenjanlara da başvuran öğrenciler arasından puan üstünlüğüne göre yerleştirme işlemi yapılıyor. Öğrencilerin nakil döneminde tercihlerinde okulların taban puanlarına göre tercih yapmaları gerekiyor. Yerleşmeye Esas Nakil Dönemi 9 Ağustos’ta bitecek. 13 Ağustos’a kadar hiçbir liseye yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve liselerin boş kontenjanlarına göre yerleştirme yapılacak. 20 Ağustos’ta nakil ve yerleştirme işlemleri sona erecek. Yerleşmeyenler açık öğretim kurumlarına yönlendirilecek.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler