Geri Dön
EğitimLiselerde her sınıf seviyesinde geçiş hakkı

Liselerde her sınıf seviyesinde geçiş hakkı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de önceki gün yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikle, 7 Eylül 2013 tarihli yönetmeliğin, ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişler, kontenjan belirleme, başvuru ve değerlendirme, öğrenim hakkını düzenleyen maddelerinde değişiklik yapıldı.

Liselerde her sınıf seviyesinde geçiş hakkı

 

Yeni düzenlemeyle fen, sosyal bilimler, Anadolu ile proje okulu olan Anadolu liselerinin birbirleri arasında, her sınıf seviyesinde geçiş yapılabilecek. Merkezi sınav puanıyla öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında taban puan ve boş kontenjan şartına bağlı olarak, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan ortaöğretim kurumları arasında ise boş kontenjan ve başarı puanı üstünlüğüne göre 12. sınıfa kadar nakil veya geçiş olabilecek.

En son yaşa bakılacak

Öğrencinin okula yerleştirmeye esas puanı dikkate alınarak açık kontenjan bulunması halinde puan üstünlüğüne göre yapılan, ortaöğretim kurumları arasında nakil ve geçişlerde, şartların eşitliği halinde “yaşı küçük” öğrenciye öncelik veriliyordu. Yönetmeliğin 38. maddesinin 9. fıkrasında şu düzenleme yapıldı:

“Bu madde kapsamında yapılan nakil ve geçişlerde merkezi sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği hâli ile diğer okullarda başvurunun kontenjandan fazla olması durumunda 9. sınıflarda sırasıyla; OBP, 8., 7. ve 6. sınıf yılsonu başarı puanı yüksek olana, eşitliğin bozulmaması hâlinde yaşı küçük olana; 10., 11. ve 12. sınıflarda ise sırasıyla bir önceki sınıfın yılsonu başarı puanı yüksek olana, eşitlik yine bozulmaz ise yaşı küçük olana öncelik verilir.”