Geri Dön
EğitimLiselere geçişte birinci nakil sonuçları açıklandı

Liselere geçişte birinci nakil sonuçları açıklandı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında, yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçları meb.gov.tr adresinden dün erişime açıldı.

Liselere geçişte birinci nakil sonuçları açıklandı

Hiçbir okula yerleşemeyen veya yerleştiği okulu değiştirmek isteyen öğrenciler için liselere yerleşme şansı devam ediyor. Yerleştirmeye esas 2. nakil tercih başvuruları da dün başladı, 5 Ağustos’a kadar devam edecek. İkinci nakil döneminde de devlet okullarının kendi aralarında ya da özel okullara geçişler olduğu için okulların kontenjanlarında anlık değişimler yaşanabilecek.

‘Herkes yerleştirilecek’

Nakil süreciyle ilgili değerlendirmede bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 25 Temmuz’da açıklanan birinci yerleştirme sonuçlarına göre tercih yapan öğrencilerin yüzde 95’inin istedikleri okula yerleştiğini hatırlattı. Bu oranın yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda yükseldiğine dikkat çeken Özer, “Birinci nakil dönemi sonunda, tercih yapan öğrencilerimizin yüzde 97’si istedikleri okullara yerleşti.” dedi.

Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvurularının 5 Ağustos’a yapılabileceğini kaydeden Özer, liselere yerleştirme süreciyle ilgili şu bilgileri verdi: “İkinci nakil yerleştirme sonuçları, 8 Ağustos’ta açıklanacak. Böylece merkezi yürütülen ana yerleştirme süreci, 8 Ağustos’ta tamamlanacak. İkinci nakil yerleştirme sonunda da hiçbir okula yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 19 Ağustos’ta yerleştirme süreci tamamlanacak. Öğrenci ve velilerimizin hiçbir endişesi olmasın; çok az sayıda öğrencimiz kaldı onlar da müsterih olsunlar, süreç sonunda herkes mutlaka yerleştirilecek.”