Geri Dön
EğitimMurat Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Murat Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Murat Nehri, Ağrı ilinin Diyadin ilçesinden başlayarak batıya doğru uzanır. Aynı zamanda şehir topraklarından da beslenerek Fırat Nehri ile birleşir. Murat nehri, Tendürek Dağının eteklerinden doğar. Murat nehri nerede merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Murat Nehri Nerede? Nereden Doğar Ve Nereye Dökülür?

Toplam uzunlukları ise, yaklaşık olarak 722 kilometre olan Murat Nehri, aynı zamanda da Fırat Nehri'nin en büyük koludur.

Murat Nehri Nerede?

Murat Nehrinin kaynak yeri ise, Ağrı'nın Diyadin ilçesi olarak bilinir. Diyadin bölgesinde Rahmankulu ve Kandil dereleri Murat Nehri’ni besleyen en önemli sürekli akarsu kollarıdır.

Murat Nehri Nereden Doğar ve Nereye Dökülür?

Murat Nehri, Ağrı ilinin Diyadin ilçesinden başlayarak batıya doğru uzanır. Daha çok şehir topraklarından beslenerek ilerde Fırat Nehri ile birleşir. Van Gölü'nün kuzeyinde yer alan Ağrı'ya bağlı Diyadin ilçesinde yer alan Tendürek Dağı eteklerinden kaynak olarak başlayıp Muratbaşı ve Aladağ'dan çıkan kolların birleşmesi sonucunda oluşur. Diyadin ovası'ndan geçerek Ağrı ili yakınlarında yer alan Eleşkirt yöresinden gelen kolları da aldıktan sonra Hamur vadisinde Tatlı su ve Şeryan ile birleşir. Güneybatıya ise, doğru (Hamur, Patnos, Tutak) akarak Malazgirt Ovası'na gelir.

Bingöl Dağları'ndan aşağı doğru inen Hınıs Suyu'nu aldıktan sonra sert dirsekler de çizerek Muş Ovası'na doğru kuzeyden girer ve burada da Nemrut Dağı'ndan gelen Karasu'yu alır. Daha sonra batıya doğru akarak Palu önünden ve dar boğazlardan geçer. Soldan Elazığ'ın Ulu Ovası tarafından gelen Harinket Suyu'nu ve sağdan da Tunceli'nin Munzur - Peri Suyu'nu da (en önemli kol) alarak Keban yakasında bulunan Fırat'ın diğer kolu olan Karasu Nehri ile birleşir. Murat nehri Fırat nehri ile birleşir. Bu nehirlerin toplam uzunlukları ise, yaklaşık olarak 722 kilometre olarak bilinir. Aynı zamanda da Fırat Nehri'nin en büyük kolu olarak görülür.