Geri Dön
EğitimMYO’lar bir programda uzmanlaşacak

MYO’lar bir programda uzmanlaşacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) genç istihdam oranının artırılması ve yeni dönemde yükseköğretimde mesleki eğitimin yol haritasının belirlenmesi amacıyla dün “Yükseköğretimde Mesleki Eğitim Çalıştayı” düzenledi.

MYO’lar bir programda uzmanlaşacak

Çalıştayda konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Kovid-19 salgınının iş dünyasının beceri ihtiyaçlarını değiştirdiğine ve mevcut işleri dönüştürdüğüne dikkat çekti. 2025’e kadar dünyada, dijital dönüşümle 85 milyon işin yok olabileceğini, yeni çalışma hayatına uyumlu 97 milyon yeni işin ortaya çıkacağını belirten Özvar, bir yükseköğretim programından mezun olanların yeterliklerini geliştirmek amacıyla tekrar bir mesleki eğitim programına kaydolma eğilimi gösterebileceklerini vurguladı.

‘Güncelleme yapılacak’

Özvar, salgınla birlikte iş gücü piyasasında yaşanan dönüşümlere ve 11. Kalkınma Planı’nda belirtilen meslek profiline uygun iş gücünün yetiştirilmesi için yükseköğretim programlarında güncelleme yapılacağını belirtti. Çok sayıda program yerine bir program üzerinde uzmanlaşmış meslek yüksekokullarının önemli işler göreceğini kaydeden Özvar, “Üniversite-sanayi iş birliğinde ekonominin ihtiyaç duyduğu ara elemanın karşılanmasında fevkalade roller oynayacağını düşünüyoruz. Bu sebeple uzmanlaşmış meslek yüksekokullarının açılması gündeme gelecek. Önümüzdeki günlerde, yükseköğretim kurumlarımızla paylaşacağımız birtakım usul ve esaslar gündeme gelecek. Akabinde, üniversitelerimizden bu konuda çalışmalar başlatmalarını isteyeceğiz” dedi.