Geri Dön
EğitimNesnelerin İnteneti (Iot) Nedir? Iot Örnekleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Nesnelerin İnteneti (Iot) Nedir? Iot Örnekleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Fiziksel olarak nesneler arası bağlantılar, nesneler arasında kurulan bağlantı ağı olarak bilinmektedir. IoT olarak bilinen bu bağlantı şekli, nesnelerin bir çeşit iletişim ağını oluşturmaktadır. Peki, neden böyle bir nesneler arası bağlantıya ihtiyaç duyulmuştur? Bu tür bağlantıların amacı ve faydaları nelerdir? IoT hakkında görülen örnekler nelerdir? İşte, IoT nesne bağlantıları ve örnekleri.

Nesnelerin İnteneti (Iot) Nedir? Iot Örnekleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?


İngilizce ifade olan "Internet of Things" ve kısaltması IoT, nesneler arası internet olarak bilinmektedir. Özellikler fiziksel olarak nesnelerin birbirleri arasında iletişim ağı oluşturması için gerekli olan bir iletişim alt yapısıdır.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

İnternet üzerinden cihazlar arası iletişim sağlamak ve ilgili sistemlere entegre etmek amacıyla kullanılan ağa nesnelerin interneti denir. Bu altyapı sayesinde sistem bağlantıları, alışveriş işlemleri, sensörler, yazılımlar ve bir takım teknolojiler gömülü olarak çalıştırılabilir. Bu sistem sayesinde gelişen teknolojik aletlere entegre olarak, gerçek zamanlı şekilde veri alıp gönderme imkanları tanınmıştır.

Burada nesnelerin interneti olarak belirtilen nesneler, sensörleri, izleme cihazlarını, erişim düzeneklerini, biochipleri ifade etmektedir. Bu alt yapı sayesinde nereden olursa olsun ilgili nesnelere erişim sağlanabilir. Komut gönderilebilir ve veri toplanabilir.

IoT Örnekleri Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Bu uygulamaların kullanımı yaygın bir şekilde devam etmektedir. Gerek yerel yönetim birimleri, gerek işletmeler, gerekse de münferit olarak IoT kullanımlarına rastlanmaktadır. Bu uygulamalar şu şekilde örneklendirilebilir:

- Akıllı şehir uygulamaları yerel yönetimlerin başvurduğu uygulamalardır. Trafik, ışıklandırma, park yerleri, atık yönetimleri örnek olarak gösterilir.

- Akıllı ev uygulamaları, evin güvenliği başta olmak üzere, ısı, ışık, havalandırma, akıllı uygulamalar gibi uzaktan komuta edilebilecek sistemler kullanılabilir.

- Tedarik uygulamaları, işletmeler tarafından aktif olarak takip edilen stok durumları, ürünlerin kullanma tarihleri, yeni siparişi ve tedariki gibi kolaylıklar sağlamaktadır.

- Akıllı hayvancılık uygulamaları, hayvanları uzaktan takip eder.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler