Geri Dön
Eğitim‘Normalleşme için önce eğitim normalleşmeli’

‘Normalleşme için önce eğitim normalleşmeli’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Türkiye’nin eğitim sistemi devasa bir eğitim sistemidir. 18 milyon öğrencisi 1.2 milyon öğretmeni ile Türkiye’nin tamamını etkileyen bir sisteme sahiptir. Pandemi sürecinde Türkiye’nin normalleşmesi için önce eğitim sisteminin normalleşmesi lazım” dedi.

‘Normalleşme için önce eğitim normalleşmeli’

Depreme karşı yenilenen Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yeniden eğitim öğretime açılması törenine katılan Bakan Özer, 57 bin 108’i devlet okulu olmak üzere sistemde 71 bin 320 okulun var olduğunu belirterek, bugün itibariyle tüm sınıfları kapalı olan hiçbir okulun bulunmadığını açıkladı. “Okulların açık olmasındaki en büyük avantajımız öğretmenlerimizin aşılı olmasıdır” diyen Özer, birinci doz aşısını olan öğretmen oranının yüzde 93, ikinci doz aşısını olan öğretmen oranının yüzde 86, aşı olmayıp bağışıklık kazanan, antikor üreten öğretmen sayısının da yüzde 5 olarak kayıtlara geçtiğinin bilgisini verdi.

Açılışa İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci de katıldı.

Öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren  Özer, okul bahçesinde dolaşırken sınıfların pencerelerinden “Okullar tatil olacak mı?” sorusunu yönelten öğrencilere  “Hayır tatil olmayacak…” cevabını verince keyifli anlar yaşandı.