Geri Dön

Öğrencilere ödev verilsin mi?

Her yarıyıl tatilinde olduğu gibi bu dönem de eğitimciler, “Öğrencilere ödev verilmeli mi verilmemeli mi?” konusunu tartışıyor.

Öğrencilere  ödev verilsin mi?

Geçtiğimiz yıllarda MEB, öğrencilere ödev verilememesi uyarısında bulunmuştu. Son olarak Bakan Selçuk ise öğrenciye göre ödev verilmesi gerektiğini belirtti. Uzmanlar ise hiç ödev vermemek yerine kaliteli, iyi planlanmış, ilgi ve ihtiyaçlara göre hazırlanmış az sayıda ödev vermenin doğru olacağı görüşünde.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Batdal Karaduman, “Eğitimde öğrencilerin öğrendikleri bilgileri kalıcı hale getirmesi, pekiştirmesi ve yeni durumlara uyarlayabilmesi için onları aktif hale getiren ev ödevlerinin verilmesi oldukça önemli. Ödev, öğrencinin öğretmeninden dinlediklerini özümsemesine hizmet eden etkinliklerdir. Özellikle eğitimin ilk yıllarında sorumluluk duygusunun gelişmesinde olumlu katkı sağlayan ev ödevleri bireyin kişilik gelişimini de desteklemekte” diyor.

Karaduman ödevin faydalarını ise şöyle sıralıyor: “Sınıfta kazanılmış bilgi ve becerileri öğrencilere hatırlatır, daha kalıcı olmasını sağlar, başarıyı artırır, özgüvenin artmasına destek olur.”

Hiç ödev vermemek yerine kaliteli ve iyi planlanmış az sayıda ödev vermenin daha doğru olacağını belirten Karaduman, “Ev ödevi basit ve konuyu özetleyen bir çalışma şeklinde, az ama nemli noktaları içerecek boyutlarda, öğrencinin yaşına, bilgi düzeyine göre olmalıdır” diyor.

Magazin Haberleri Bülteni 21 Şubat 2020İşte magazin gündeminin öne çıkan gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber