Geri Dön
SözlükUzlet Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Tasavvufta Uzlet Etmek Nedir?

Uzlet Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Tasavvufta Uzlet Etmek Nedir?

Uzlet kelimesi eski bir kelime olup sosyal hayattan uzaklaşmak anlamına gelen bir kelimedir. Uzlet kelimesi tasavvufi bir kelime ve tasavvuf yöntemleri arasından biri kabul edilip Allah'a yakın olabilmek için insanlardan uzak kalmak olarak bilinmektedir. Uzlet ne demektir ve Türk Dil kurumuna göre uzlet kelimesinin sözlük anlamı nedir ile tasavvufa uzlet etmek ne anlama gelmektedir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Uzlet Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Tasavvufta Uzlet Etmek Nedir?

Uzlet kelimesi uz kelimesi ile bağlı olarak uzaklaşmak anlamlarına gelen bir kelimedir. Tasavvufi bir durum olarak tabir edilmektedir. 

Uzlet Ne Demektir? 

Uzlet kelimesi toplumdan ve insanlardan uzak bir bölgede yaşamak veya inzivaya çekilmek anlamına gelen bir kelimedir. 

Türk Dil Kurumuna Göre Uzlet Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir? 

Türk Dil kurumuna göre uzlet kelimesinin sözlük anlamı belirli bir olgunluğa erişebilmek için insanlardan uzak kalarak kendini ve arzularını sınırlamaya çalışmak anlamına gelmektedir. 

Tasavvufta Uzlet Etmek Nedir? 

Tasavvufta uzlet etmek kişinin kendi nefsi terbiyesini sağlayabilmek için insanlardan uzaklaşarak inzivaya çekilmesi ve nefsini sorgulaması anlamına gelmektedir. Uzlet etmek hem insanlardan hem de kişinin nefsinin isteklerinden uzaklaşması olarak kullanılmaktadır. 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler