Geri Dön
EğitimTarihi zenginliğini geleceğe taşıyor

Tarihi zenginliğini geleceğe taşıyor

İstanbul Üniversitesi’nde 1936’da kurulan Türkiye’nin ilk İktisat Fakültesi, çağın gereklerine göre planlama yaparak gelenek ile geleceği buluşturuyor. Kodlama, blockchain, uzay ekonomisi gibi alanlara odaklanan fakülte, profesyoneller ile öğrencileri bir araya getiriyor

Tarihi zenginliğini geleceğe taşıyor

MİNE ÖZDEMİR - Sanayi Devrimi’nden sonra önem kazanan iktisat, teknolojinin gelişmesiyle farklı alanları da içine alarak kendisini yeniliyor. Uzay ekonomisi, blockchain, bilişim bu alanlardan birkaçı. Son yıllarda YÖK tarafından kontenjanı azaltıldığı için “İş dünyasında iktisat mezunlarına ihtiyaç var mı?” sorusu akıllara gelse de iktisat, işletme gibi ana bilim dallarının hiçbir zaman geçerliliğini yitirmeyeceği düşüncesi de hakim. Üniversite tercih sürecindeki adaylara yol göstermesi açısından, iktisadın günümüzdeki konumunu, İstanbul Üniversitesi (İÜ) İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayım Yorğun’a sorduk.

85 profesörü bulunuyor

Fakültenizi farklı kılan en önemli özellikleriniz neler?

1936’da kurulan Türkiye’nin ilk İktisat Fakültesi’yiz. Bir başka özelliği Alman Hocalar tarafından kurulması. Onların yetiştirdiği hocalar bizleri yetiştirdi, bizlerin yetiştirdiği hocalar da şimdi görev yapıyor. Kütüphanemizde 65 bin kitap var hedef 100 bin. Öğrenci sayımız 8 bin 545; 500’ün üzerinde yabancı öğrencimiz var. 85’i profesör, 55’i doçent, 53’ü doktor öğretim üyesi olmak üzere 274 hocamız mevcut. Fakültede, İktisat, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümlerinde yüzde 100 İngilizcenin yanı sıra Türkçe programlar mevcut. Ekonometri bölümümüz var. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Maliye, İşletme, Turizm İşletmeciliği bölümlerinde yüzde 30 İngilizce eğitim veriyoruz. Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’ne önümüzdeki yıl öğrenci alacağız ve yüzde 100 İngilizce eğitim vereceğiz. Zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi sunuyoruz. Çince, Rusça, Arapça, Fransızca, Almanca ve İspanyolca olmak üzere 6 yabancı dilde ikinci dil eğitimi veriyoruz. 53 Erasmus anlaşmamız var.

Tarihi zenginliğini geleceğe taşıyor

Tercih sürecinde olan adaylar, neden iktisat fakültesini seçsinler?

Akademik kadromuz alternatifsiz bir zenginliğe sahip. Uluslararası tanınırlığı da en yüksek fakülteyiz. Almanya’nın önde gelen akreditasyon kurumlarından AQAS’a 8 programımızı akredite ediyoruz. Çift diploma programlarına önem veriyoruz. Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ile anlaşmamız var. İngiltere’de Essex Üniversitesi ile ön mutabakat sağladık. Endonezya Sebelas Maret Üniversitesi ile ikili anlaşmamız var. Aralarında Blockchain, Girişimcilik, Liderler olmak üzere aktif 16 öğrenci kulübümüz bulunuyor. Blockchain kulübümüz kripto para üretmeye kadar ileri düzeyde. Blockchain Laboratuvarı kuracağız; bu 3.2 milyon TL’lik bir proje. Harvard Üniversitesi’nin kodlama dersini öğrenciler alabiliyor. Sadece teorik eğitimi değil, pratiği de önemseyen, gelenekle geleceği buluşturan bir fakülteyiz. Önümüzdeki 40-50 yıllık gelişmeleri dikkate alarak bir planlama yapıyoruz. 

İktisat popülerliğini yitirdi deniliyor, siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Üniversite, öğrencilerin hayata bakış açısını değiştirir, vizyon katar. Üniversiteyi diploma merkezi olarak görmeye dayalı bir anlayışımız var. Diplomanın sorun çözmeyeceğini 10-15 yıldır söylüyorum. Bölümleri, programları açıyorsunuz ama onun içini iyi dolduramamışsanız o bölümlerin tercih edilmemesi gayet normal. Hocanın yeterince olmadığı yerde program açıyorsanız burada bir problem vardır. Artık öğrenci sayısı, üniversite sayısıyla övünmek yerine ürettiklerimizle, yetiştirdiğimiz gençlerle, bilimsel yayınlarımızla övünmemiz gerekir. Yani kaliteye odaklanmalı, tematik üniversitelere doğru süreci başlatmalıyız.

Mezunlarınızın işe giriş oranı nedir?

45 bin mezunumuz var. 2020 hariç son 10 yılda mezun ettiğimiz gençlerimize yönelik bir anket yaptık; ne kadar sürede iş bulduklarını araştırdık. Yüzde 69’u fakülteyi bitirir bitirmez iş aramaya başlıyor. Yüzde 31’i lisansüstü eğitimi tercih ediyor. İş arayanlardan yüzde 22’si mezun olmadan önce; yüzde 58’i ilk 6 ayda işe yerleşiyor. 1 yıllık sürede mezunların yüzde 71’inin işe yerleştiği görülüyor.  “O bir iktisatlı” programımızla fakültemizden mezun olmuş iş adamları ile öğrencileri bir araya getiriyoruz. 

Ünlü mezunlarınız kimler?

Abdullah Gül, Numan Kurtulmuş, Asaf Savaş Akat, Tuncay Özilhan, Esfender Korkmaz mezunlarımızdan.

Tarihi zenginliğini geleceğe taşıyor

Beyazıt’ta yer alan İktisat Fakültesi’nin Ek 1 Binası, yıkılıp yapılırken sarnıç ya da hamam olarak kullanıldığı tahmin edilen bir tarihi eser bulundu. Bu eser korunarak modern ve akıllı bir bina inşa edildi. Eser, ziyarete açılacak.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler