Geri Dön
EğitimTurizm için insan kaynağı yetiştirilecek

Turizm için insan kaynağı yetiştirilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında “Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme İş Birliği Protokolü” imzalandı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla imzalanan protokol kapsamında iki bakanlık, STK temsilcileriyle birlikte mesleki eğitimle ilgili ihtiyaçları 10 gün içerisinde tespit edecek.

Turizm için insan kaynağı yetiştirilecek

Törende konuşan Bakan Mehmet Nuri Ersoy, teknik meslek liselerinin sayısını 100’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Turizm için insan kaynağının geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Ersoy, bu kapsamda geçen yıl MEB ile yapılan mesleki eğitimde işbirliği protokolünü hatırlattı. Protokolde turizm meslek liselerinin müfredatlarının sektörel ihtiyaçlara göre düzenlenmesi, eğitimin sektörle beraber verilmesi ve öğrencilerin turizm sektörüne kazandırılması çalışmalarının bulunduğunu dile getiren Ersoy, pilot bölge olarak İstanbul’un seçildiğini kaydetti.

Yabancı dil öğretilecek

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte 3 yıldan beri mesleki eğitimde işbirliği içerisinde olduklarını dile getirdi. Mesleki teknik alanında liselerde 53 okulda iş birliklerinin sürdüğüne değinen Özer, bu konuda yeni bir adım atıldığını belirtti ve ekledi:

“İlk defa mesleki eğitim merkezlerinde yabancı dil eğitimiyle ilgili başlangıç yapacağız ve İstanbul’da tüm otellerimizin insan kaynağı ihtiyacını karşılamış olacağız. Yaklaşık 25 bin insanımıza hem turizm alanında eğitim hem de istihdam imkânı kazandırmış olacağız.”

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler