Geri Dön
EğitimYÖK’ten müsilaja çözüm için burs

YÖK’ten müsilaja çözüm için burs

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Marmara Denizi’nde yaşanan müsilaj sorununa bilimsel çözüm üretebilmesine katkı için yeni bir adım attı.

YÖK’ten müsilaja çözüm için burs

 

Bu alanda nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amacıyla YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nin yeni çağrı döneminde 100 tematik alan içerisine denizel müsilaj, biyoçeşitlilik, rezervlerin korunması, hassas ve koruma alanlarının belirlenmesi, deniz kirliliği, kıyısal alan tahribatı dahil, “Deniz ekosistemlerinin sürdürülebilirliği” alanı da eklendi.

Çevre sorunlarının ele alınması ve atık yönetimi gibi konularda nitelikli insan gücü yetiştirilmesi için de atık, geri dönüşüm, kirleticilerin etkileri ve önlenmesi, çevre teknolojileri, çevre politikası, sanayide temiz üretim, çevre eğitimi ve araştırmaları dahil “Sürdürülebilir çevre” alt alanları da yeni çağrı döneminde burs kapsamına alındı.

Yeni alanlar da eklendi

YÖK 100/2000 Doktora Projesi’nde, “Kadın ve aile çalışmaları” ile “Göç ve göçmen çalışmaları” alt alanları da yer alırken ayrıca “Afrika Çalışmaları” ile ülkemizin son dönemdeki uzay çalışmaları ve hedeflerine katkı sunulması amacıyla “Uzay bilimleri ve Uydu teknolojileri” alt alanları da burs kapsamına eklendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler