Eğlendiğimizde neden çığlık atarız?

Çığlık aslında korkulduğunda herhangi bir acı çekildiğinde atılırmış gibi geliyor birçoğumuza. Aslında eğlenirken bir ton çığlık atıyoruz. Lunaparklarda, en mutlu olduğumuz anlarda... Peki eğlenirken neden çığlık atıyoruz? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Eğlendiğimizde neden çığlık atarız?

Tehlikeden daha fazlası olabilir mi?

Tehlikeden daha fazlası olabilir mi?

İnsan çığlığı... Tehlike korkusundan ya da sosyal çatışmalarda birbirine girmekten daha fazlasını ifade ediyor olabilir mi?. Çığlık atmak, neşe ya da heyecan da ifade edebiliyor. Şimdiyse araştırmacılar, beynin tehlike belirtmeyen çığlıkları tehlike belirtenlere göre daha etkili şekilde algılayıp işlediğini göstermiş.

Korkutup kaçmak için

Korkutup kaçmak için

Evrimsel açıdan meseleye yaklaşıldığında, çığlığın aslen yaklaşan avcıyı aniden korkutup kaçmak için zaman yaratma amacıyla ortaya çıktığını söyleniyor.

Atalarımız da...

Atalarımız da...

Atalarımız dahil sosyal yaratıkların çoğu yakındaki aile bireylerini yardıma çağırmak için de çığlığı kullanıyordu.

Ayırt edilebiliyor

Ayırt edilebiliyor

Bir sosyal gruptakiler çığlık atmayı araç olarak kullandıkça, kimin çığlığı kime ait ayırt etmek de mümkün hale geliyordu.

Nasıl bir ses çıkıyor?

Nasıl bir ses çıkıyor?

Psikoloji profesörü Harold Gouzoules, "Yakınlarınıza çığlık attığınızda nasıl bir ses çıkardığınızı öğretmek için ölümle burun buruna gelmeyi beklemenize gerek yoktu" diyor.

Zevk alma olgusu

Zevk alma olgusu

Adrenalin bağımlılarının çoğu, evrimsel teorilerden çok zevk alma olgusu üzerinden meseleye bakar.

Zevk duygusu sağlıyor

Zevk duygusu sağlıyor

Gouzoules'e göre, bu iki bakış açısı birbirinden bağımsız değil; beynimiz zevk duygusu sağlarken, hayatta kalma amacımıza da hizmet edecek şekilde evriliyor.

Tehlikede hissettiğimiz durumlar

Tehlikede hissettiğimiz durumlar

Bu durumu Gouzales "Günümüzde, ilk insanlardan farklı olarak her gün çığlık atmak zorunda kalmıyoruz ama zaman zaman tehlikede hissettiğimiz durumlar oluyor elbette" diyen Profesör Gouzoules, sözlerini şöyle sürdürüyor.

Atalarımız gibi

Atalarımız gibi

"Büyük ihtimalle atalarımız zamanında nasıl çığlık atıyorsa biz de onlar gibi çığlık atıyoruz. Farklı olarak, karşılaştığımız tehlikelerin türleri bu kadar ciddi ve yaygın değildi ancak dünya karşısında hayatta kalmaya çalışırken çığlık halen önemli bir yer tutuyor" diyerek sözlerine devam ediyor.

Farklı örnekler

Farklı örnekler

Gouzoules, atalarımız, örneğin bir şelale ya da volkana çok yaklaştıklarında çığlık atarken, modern dünyada çığlık atmaya neden olan daha farklı örnekler olduğunu belirtiyor.

Lunaparklar ve eğlence alanları

Lunaparklar ve eğlence alanları

Lunaparklar ve eğlence parklarını örnek veren Gouzoules, "Kalbiniz hızla çarpmaya başlar, tansiyonunuz yükselir ve güvende olduğunuzu bildiğiniz halde, benzer fizyolojik belirtiler ortaya çıkar. Bir birikme yaşanır ve çığlık ile rahatlama gerçekleşir" diyor. Bu nedenle eğlenirken de çığlık atmamızın sebebi tamamen fizyolojik. Kimi buna engel olsa da kimi de olamıyor.


Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak