Geri Dön
Ekonomi15 günlük yağmur mesaisi!

15 günlük yağmur mesaisi!

Yıl genelindeki yağış grafiğinin hububat ve bakliyat alanlarına etkisini TMO bölge bölge analiz etti. Buna göre geç dönem ilkbahar yağışları ilk üretim tahminlerinde belirleyici olacak. Bazı bölgelerde kayıplar var.

15 günlük yağmur mesaisi!

Duygu Erdoğan - Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2021 Mart ayına ilişkin ‘hububat ve bakliyatta yağış, ekiliş ve gelişim analizi’ni yayınladı. Buna göre bölgelerde yağış eksikliği/fazlalığı nedeniyle ortaya çıkan son durum da görülmüş oldu. İlk üretim tahminlerini ise nisan ayı ve mayıs başında alınacak yağışlar belirleyecek. Buna göre, özellikle bu 15 günlük sürecin, bitkilerin gelişimi ve veriminde etkili olacağı belirtiliyor. Yapılan genel değerlendirmeye göre, yazlık hububat ekilişleri devam ederken, mart ayında kar ve yağmur şeklinde alınan yağışların bitki gelişimini olumlu yönde etkilediği görüldü. Ülke genelinde nisan ve mayıs süresince mevsim normalleri civarında yağış alınacağı öngörülürken, ilk üretim tahmininde de etkili olacağı ifade edildi. 1 Ekim-31 Mart arası 6 aylık dönemdeki kümülatif yağış ortalamasının tüm bölgelerde normaline göre yüzde 2-28 arasında azalma gösterdiği belirtildi. Geçen yıla göre ise Marmara’da yüzde 37 daha fazla, diğer bölgelerde yüzde 10-40 daha az yağış gerçekleştiği kaydedildi.

Kayıplar olacak

Şanlıurfa ve Adıyaman’daki kıraç alanlarda yağış eksikliği nedeniyle hububat ekili alanın yüzde 15-30’unda oldukça zayıf gelişim tespit edildi. Ayrıca Trakya’da sararan alanlarda mart ayındaki yağış ve güneş ışığı sayesinde toparlanma görüldü. Ancak Edirne’nin Kuzey kesimlerinde etkili soğuk nedeniyle yüzde 10 verim kaybı yaşanacağı, kuruyan tarlaların bozularak ayçiçeği ekileceği tespiti yapıldı. Konya’da geç ve derine ekim yapılan ağır karakterli toprağa sahip kıraç arazilerde çıkış sorunu yaşayan alanlarda yüzde 10-15 civarında rekolte kaybı olabileceği öngörülürken, İç Anadolu Bölgesi’nde kıraç alanlarda hububat gelişiminin geriden geldiği görüldü.

Ege Bölgesi’nde mart ayı içerisinde gerçekleşen yağışın bitki gelişimi için yeterli olduğu gözlenirken, Akdeniz Bölgesi’nde de bir soruna rastlanmadı. Karadeniz’de de Amasya, Samsun ve Tokat’ta hububat gelişiminin önceki aya göre olumlu seyrettiği gözlendi. 

‘Telafisi olmaz’

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Süleyman Soylu, genel anlamda özellikle sonbaharda yağış azlığı ile yaşanan ‘karamsar tablo’nun dağıldığını vurgularken, 10-15 günlük yağış grafiğinin buğday ve arpa için kritik önemde olacağını söyledi. Soylu, “Bundan sonraki yağışlar genel olarak rekolteyi belirleyici olacak. Bu dönemin telafisi olmaz. Mevcutta geçen yılın yüzde 15 altında bir rekolte öngörüyoruz” dedi.

Adana Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Mehmet Akın Doğan da, “Çukurova’da bir sıkıntı görünmüyor. Son birkaç haftada daha yağış alırsak, verim daha iyi olur” diye konuştu.

Kırmızı mercimek ekimi arttı

Türkiye kırmızı mercimek üretiminin yüzde 94’ünü sağlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, bitki gelişiminin normal seyrinde devam ettiği görülüyor. Batman, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da nohut, arpa ve ekmeklik buğday ekilişinden kırmızı mercimeğe olan kaymadan dolayı yüzde 5 oranında artış olduğu izlendi. Ülke nohut üretiminin ise yüzde 15’ini sağlayan bölgede, kırmızı mercimek ve hububata kaymalardan dolayı nohut ekilişlerinde yüzde 15 azalış olduğu görüldü.

Kırmızı mercimek üretiminin yüzde 5’ini ve nohut üretiminin yüzde 66’sını sağlayan İç Anadolu Bölgesi’nde ise, mercimekte bitki gelişimi normal seyrinde devam ediyor. Ekili alanlarda bir önceki yıla göre yüzde 5 artış var. Nohut ekim alanlarında da sorun görülmedi.
Nohut üretiminin yüzde 6’sını oluşturan Karadeniz Bölgesi’nde de olumsuz durum yok. Ekilişlerde kırmızı mercimek ve hububata olan kayma ile yüzde 5-10 azalış olacağı öngörüldü.

Akdeniz mısır ekti

Türkiye’nin yeşil mercimek üretiminin yoğun olarak yapıldığı Çorum’da geçen yıl seviyelerinde üretim, Kırşehir’de yüzde 5 azalış, Yerköy ve Konya’da yüzde 5 artış olacağı tahmin ediliyor. Yine kuru fasulye ekilişlerinin büyük bir çoğunluğunun yapıldığı İç Anadolu Bölgesi’nde ekilişlerde sorun görülmüyor.

Türkiye mısır üretiminin yüzde 25’ini karşılayan Akdeniz Bölgesi’nde hububat, pamuk ve ayçiçeğinden mısıra olan kaymadan dolayı Adana’da yüzde 10, İskenderun’da yüzde 5 artış olduğu tahmin ediliyor. Mısır üretiminin yüzde 30’unu sağlayan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise mısırdan pamuğa olan kaymadan dolayı Adıyaman’da yüzde 10 azalış, hububattan mısıra olan kaymadan dolayı Batman’da yüzde 5 artış olacağı görülüyor.

Magazin Haberleri Bülteni (14 Haziran 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler