Geri Dön
Ekonomi‘15 milyar dolarlık dış kredi sağladık’

‘15 milyar dolarlık dış kredi sağladık’

Vakıfbank Genel Müdürü Üstünsalih, “15 milyar dolar dış kredi temin ettik, şu anda 6.5 milyar doları getirdik” dedi. Çevreci ve karbon negatif bir banka olduklarını kaydeden Üstünsalih, “Emisyonumuzu bu yıl da yüzde 2 azaltacağız” diye konuştu.

‘15 milyar dolarlık dış kredi sağladık’

 

ÖNDER YILMAZ / ANKARA - Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Vakıfbank’ın yurt dışından temin ettiği 15 milyar dolarlık kredi var, şu anda 6.5 milyar dolarını da ülkemize getirdik” dedi. Üstünsalih, çevreci ve karbon negatif banka olduklarını, bu yıl emisyonlarını yüzde 2 azaltacaklarını söyledi.

Üstünsalih, TBMM’de, salgın sürecinde ciddi bir büyümeye imza attıklarını kaydetti. Türkiye’nin 2’nci büyük bankası olduklarını dile getiren Üstünsalih, 2022’nin ilk çeyreğinde aktif büyüklüğü yüzde 53 artırarak 1.1 trilyon Türk Lirası’na yükselttiklerini belirtti.

865 milyar kredi

Üstünsalih, Mart 2022 itibarıyla nakdî kredilerin 643 milyar liraya ulaştığını vurgulayarak, “Nakdi ve gayrinakdi krediler aracılığıyla milli ekonomimize sağladığımız destek 865 milyar Türk Lirası’na ulaştı” diye konuştu. Üstünsalih, “Büyüme stratejimizde imalat, istihdam ve ihracatı hep öncelikli olarak konumlandırdık. Bu sayede ticari kredilerimiz Mart 2022 itibarıyla 513 milyar seviyesine çıktı. Pasif tarafta ise ana fonlama kaynağı olarak gördüğümüz mevduatımızı Aralık 2019’dan Mart 2022 sonuna kadar yüzde 172 oranında artırarak 684 milyar liraya ulaştırdık” dedi. Üstünsalih, şunları söyledi:

“2021 yılında uluslararası piyasalardan 5.4 milyar dolar tutarında kaynak sağladık. Öz kaynaklarımızı sermaye artışının da katkısıyla çok daha güçlü hale getirdik. Sermaye yeterlilik rasyomuz ise Mart 2022 itibarıyla yüzde 17.50 oldu. Bilançosu en şeffaf olan bankayız.”

Takip ortalaması 2.58

Üstünsalih, “Sektörde takipteki krediler ortalaması 2.82, Vakıfbank’ta ise 2.58’dir” diye konuştu. Üstünsalih, engelli personel çalıştırma yükümlülüğünü yerine getirmek için İŞ-KUR’la irtibat halinde olduklarını söyledi.

Üstünsalih, “Teknolojiye yaptığımız yatırımlar yesinde pandemi dönemine son derece hazırlıklı girdik. Böylece bankacılık müşterilerinin dijital kanallara yönelik hızla artan talebini en iyi şekilde karşıladık. Çok sayıda yenilikçi ürün ve hizmeti hayata geçirdik. Mart 2022 sonu itibarıyla dijital müşteri sayımız 9.3 milyonu aştı” dedi.

Çevreci bankacılık

En çevreci banka olduklarını belirten Üstünsalih, “Operasyonel süreçlerimizi daha çevreci hale getiriyoruz. Her yıl emisyonlarımızı yüzde 2 oranında azaltma taahhüdünde bulunduk. Son iki yıldır karbon negatif banka olma mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 

Üstünsalih, Dünya Bankası’ndan sağladıkları kaynak aracılığıyla kadın girişimcilere özel kredi sunduklarını, Ar - Ge merkeziyle inovasyon odaklı çalışmalar sürdürdüklerini kaydetti.