Geri Dön
Ekonomi150 milyon $’lık Bodrum yatırımı

150 milyon $’lık Bodrum yatırımı

AB Grup Holding, Madnasa Türkbükü, Madnasa Zirve ve Teknoloji Üssü’nün yer aldığı üç proje için Bodrum’a toplam 150 milyon dolarlık yatırım yapıyor.

150 milyon $’lık Bodrum yatırımı

AYLİN RANA AYDİN - AB Grup Holding, Madnasa Türkbükü, Madnasa Zirve ve Teknoloji Üssü’nün de içinde bulunduğu projeler için Bodrum’a 150 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiriyor. 16 malikaneden oluşan Madnasa Türkbükü’nün Mart 2022’de teslim edilmesi planlanıyor. Madnasa Zirve projesinde ise 12 malikane olması planlanırken, Teknoloji Üssü ile birlikte de yazılım alanında insan kaynağı yetişmesi hedefleniyor.

İnşaat, teknoloji, enerji gibi alanlarda faaliyet gösteren AB Grup Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Bayrak, Bodrum’da bir grup gazeteciye inşaat sektörü ve yatırımları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bayrak, AB Grup Holding olarak Bodrum’da üç adet projeleri olduğunu açıkladı. Projelerin Madnasa Türkbükü, Madnasa Zirve ve Teknoloji Üssü olduğunu dile getiren Bayrak, “Madnasa Türkbükü birkaç etap şeklinde yapılacak. Madnasa Zirve’de ise 12 adet üzerinde helikopter iniş alanı ve akıllı ev sistemli malikaneler olacak. Ülkemize yazılım alanında insan kaynağı yetiştirecek olan Teknoloji Üssü de 40 milyon dolara mal olacak. Tüm bu projelerin toplam yatırım maliyeti 150 milyon dolar. İstanbul’da iki tane projemiz var. Fulya’da 89 daire, Ortaköy’deki de 28 daire” diye konuştu.

150 milyon $’lık Bodrum yatırımı

Ay-yıldızlı üs

Teknoloji Üssü’nün blockchain’den uçak yazılımına kadar pek çok alanda hizmet vermesini hedeflediklerini kaydeden Bayrak, “Projemiz ‘ay-yıldız’ şeklinde olacak. 2023’te açmayı planlıyoruz. Veri merkezi de olacak içinde aynı zamanda kendi enerjisini de üretecek. Bodrum bir marka şehir tatille birlikte teknoloji konusunda da öne çıkmasını istiyoruz” dedi.

Bayrak, Bitlis’te de 70 kişiye istihdam sağlayacak çağrı merkezi destek ekibi kuracaklarını aktardı. Yurt içi ve yurt dışında iki holdingle büyümelerini sürdürdüklerini dile getiren Bayrak, “İki holdingin bünyesinde şu anda 25 şirket var. Yunanistan’da AB Grup Holding Greece’i kurduk. Bir proje ile başladığımız Yunanistan’da şu anda tahmin ettiğimizin çok ötesinde noktalara geldik. Yunanistan’daki projelerimizde kendi ürünlerimizi kullanıyoruz. Özetle Türk tedarikçileri kullanıyoruz ve ülkeye döviz giriyor. Yüzde 90 para Türkiye’ye geliyor. Yunanistan’da inşaat, enerji ve marina sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. Yunanistan’daki marina projemiz bitmek üzere. Yurt dışı ve yurt içi şirketlerimizde çalışan sayımız ise 4 bin” diye konuştu.

Yazılımcı yetiştirecek

Kripto paranın yarının yeni bankacılık sistemi olacağını ifade eden Muhsin Bayrak, “ABStocks’u kurarken yazılımcı bulmakta çok zorlandık. Mesela İran’dan, Rusya’dan, Ukrayna’dan, Kore’den yazılımcılar getirdik. Türkiye’de yok. Özellikle blockchain konusunda çok ihtiyaç duyulacak bir sektör.

Teknoloji Üssü ile birlikte kendi bünyemizde kendi yazılımcılarımızı kendimiz yetiştirelim. Bu insanlara kendi grubumuzun içinde iş imkânı, iş garantisini verelim” dedi.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan'dan 'Türkiye' kararı
Meteoroloji'den flaş uyarı! Pazar günü değişiyor
Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Akılalmaz olay! Koronavirüs aşısı olmamak için bunu yaptı
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler