Geri Dön

2.8 trilyon liralık rekabet incelemesi

Rekabet Kurumu’nca geçen yıl 208 birleşme ve devralma işleminin incelendiği bildirildi. Bunlardan Türk kökenli şirketlerin  gerçekleştirdiği işlemlerin toplam bedeli 42 milyar 863 milyon lira olurken, yabancıların gerçekleştirdiği işlemlerde tutar 2 trilyon 855 milyar lirayı buldu.

2.8 trilyon liralık rekabet incelemesi

Rekabet Kurumu 2019 yılına ilişkin, ‘Birleşme ve Devralma Görünümü’nü açıkladı. Buna göre, geçen yıl kuruma toplam 208 birleşme ve devralma işlemi bildirildi. Bunların 38’inde tarafların tümü Türkiye’de faaliyet gösteren, 115’i yabancı ülke yasalarına göre kurulmuş şirketlerden oluştu. İşlemlerin 51’inde ise taraflardan en az birisi ‘Türkiye ve yabancı şirketler’ olarak kayıtlara geçti. Ayrıca, geçen yıl 1 özelleştirme değerlendirmeye alınırken, işlemlerden 3’ü kapsam dışı görüldü.

İncelenen birleşme ve devralmalara göre, geçen yıl toplam işlem bedeli Türkiye kökenli şirketlerde yaklaşık 42 milyar 863 milyon lira olarak gerçekleşti. Son 7 yıla ait veri içinde en yüksek işlem hacmi geçen yıl kaydedildi.

Japonlar ilk sırada

Türk ve yabancı kökenli şirketlerde bu tutar 19 milyar 29 milyon lira olarak kaydedilirken, tüm tarafları yabancı olan şirketlerin birleşme ve devralmalarında 17.5 milyar liralık işlem hacmi oluştu.

Tarafları yabancı şirketler olan işlemlerde işlem değeri 2 trilyon 855 milyar lira oldu. Yabancı yatırımcılar tarafından 46 ayrı işlemde Türkiye kökenli şirketlere yatırım yapıldı. Bunlar arasında ilk sırada 7 işlemle Japonya kökenli yatırımcılar yer aldı. İkinci, 5 işlemle Fransa kökenli yatırımcılar oldu.

Bu işlemlerde yabancı yatırımcılar tarafından gerçekleştirileceği bildirilen yatırım tutarı yaklaşık 36 milyar 177 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

 

TIR'ın dorsesinde 210 kaçak göçmen yakalandıVan’ın Erciş ilçesinde, şüphe üzerine durdurulan TIR'ın dorsesinde yurda kaçak yollarla girdikleri belirlenen 210 kaçak göçmen yakalandı. TIR şoförü gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber