Geri Dön
Ekonomi2 nefes 1 adımda dünya için zirve tırmanışı yaptı

2 nefes 1 adımda dünya için zirve tırmanışı yaptı

Kendi içsel yolculuğunu doğa için farkındalık yaratma amaçlı Everest tırmanışıyla birleştiren Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu, yaşadıklarını kitaplaştırdı. Bulgurlu, “Zirveye her iki nefeste bir adım atarak çıktım. Bambaşka biri olarak indim” dedi.

2 nefes 1 adımda dünya için zirve tırmanışı yaptı

Ebru Sungur - "İklim için hedefler 2030, 2050 olunca, insanlar, 'Benim hayatım etkilenmeyecek' diye düşünüyor. Siz iklimden bahsederken bir süre ilgiyle dinliyor, sonra da telefonlarına bakmaya başlıyorlar. Oysa 'Everest' dediğimde insan telefonlarına bakmıyor."
Bu sözler Arçelik CEO'su Hakan Bulgurlu'ya ait. Hakan Bulgurlu, 23 Mayıs 2019'da Everest'in 8 bin 848 metrelik zirvesine tırmandı, kısa bir süre önce de bu yolculuğun kitabını yazdı: Tehlikeli Tırmanış. Bulgurlu'nun Everest'in zirvesine yolculuğu, aslında önce kendi içinde başlamış. Hayatını, dünyayı sorguladığı bir süreçte karar verdiği bu yolculukta ilk amacı yalnız kalmanın kıymetini hissetmek, düşünmeye odaklanmakmış. Dünyanın çatısına yürümek ona tüm bu aradıklarını vermiş. Zira zorlu coğrafyada, yüzlerce metrelik buz duvarlara tırmanırken ve oksijen seviyesi gün be gün azalırken, 'iki nefeste bir adım' atabilirken bunun için çok zamanı olmuş.

'12 saat ağladım'

Hakan Bulgurlu, "Özellikle dönüş yolunda zorlandım. Çocuklarımı düşündüm. Bana bir şey olursa... Onları bu dünyaya, bu iklime saygılı bireyler olarak sadece ben yetiştirebilirdim. Bunu anladım. Dönüşün sonlarına doğru 12 saat ağladım" diyor. Zirvedeki hislerini ise Ay'dan çekilen 'Dünya'nın Doğumu' adlı fotoğrafla özdeşleştiriyor. Çatıdan tüm ufku gördüğü anda doğanın gücü karşısında insanın ne kadar önemsiz olduğunu fark ettiğini anlatıyor:
"Zirveden yeni bir insan olarak döndüm."

Hakan Bulgurlu, 28 gün süren zirve yolculuğu boyunca günlük tutmuş. Kitabını yazmak için ihtiyacı olan zamanı ise ona pandemi sağlamış! Şunları söylüyor:
"Uçakta ve havalimanlarında geçirdiğim zaman pandemide açığa çıktı. Ben de kitabımı yazdım. Konu çok derin... Dengeyi orada yakalamaya çalıştım."
Bulgurlu, kitabında Everest yolculuğuna ait anekdotlarını, çevre ve iklime ilişkin kaygıları, çözüm önerileri ve verilerle harmanlamış. Dünyayı, çatısından görmüş biri olarak çevre sorunlarına bütünsel bakmış. Bunun yanında kitapta, gidip gördüğü coğrafyaların ısınan iklimle nasıl etkileneceğini, sonra bu etkinin tüm dünyaya nasıl yayılacağını bulmak da mümkün.

Yeni hedef kutup

Kitapta, Himalayalardaki buzulların havzasında ve bu buzulların beslediği nehirlerin geçtiği coğrafyada 2 milyar kişinin yaşadığını, buzulların erimesinin önce taşkınlara, sonra kuraklığa neden olacağını, sonuçta da 2 milyar insanın iklim mültecisi olacağını anlatıyor. Dünyaya ve iklim sorunlarına ilişkin çok sözü var, pek çoğunu da kitapta dile getirmiş. Bu nedenle kitabının olabildiğince geniş kitlelere ulaşmasını istiyor. Bir sonraki yolculuğunu ise buzullardaki erimeye dikkat çekmek adına kutuplara yapabileceğini söylüyor.

Sıfır karbon yol haritası

Arçelik, tüm global üretim operasyonlarında karbon nötr bir şirket. Hatta hedeflediği net sıfır karbon yol haritasıyla Birleşik Krallık Galler Prensi’nin Terra Carta Mührü’ne layık görüldü. Hem şirketin hem de tüketicilerin karbon ayak izini azaltmak için Ar-Ge yaptıklarını anlatan Bulgurlu, güneş panelli buzdolaplarından mikrofiber filtreli çamaşır makinelerine kadar pek çok ürünü bu amaçla geliştirdiklerini dile getiriyor.

 

 

18 terörist öldürüldü! Bakan Akar'dan flaş açıklama
Hemşire Ömür Erez’i canice öldürdü! Korkunç detayı itiraf etti
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
İstanbul'da akılalmaz olay! Taksici Fransız turisti kaçırdı
Ülkenin konuştuğu Türk! Sarah ile Musa'dan sonra Anna-Marie ile Mürsel...
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
İstanbul'da baltalı okul baskını! Korkuyla sınıflara kaçtılar
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Türkiye günlerce bu olayı konuştu! Cezası belli oldu
Gaziantep’te ikinci dalga alarmı! 54 yıl sonra en yoğun kar...
Galatasaray'da büyük pişmanlık! Sene başında gönderildi, fırtına gibi esiyor
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler