Geri Dön

2 yılda 117 bin konut hedefi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘İstanbul’un her yerinde kentsel dönüşüm’ hareketi kapsamında dün Zeytinburnu ve Kağıthane’deki projelerin temel atma törenleri gerçekleştirildi. Törenlerde kentsel dönüşümde gelinen son noktaları anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul için yeni bir hedef açıkladı.

2 yılda 117 bin konut hedefi

Bakan Kurum, “Biz bir hedef koyduk. Bakın bu hedefi burada herkesin huzurunda söylüyorum, basın huzurunda ilan ediyorum. İki yılda biz 117 bin riskli yapıya dair çalışmalarımızı başlattık. Bu konutlarda, 500-600 bin vatandaşımız oturacak” dedi.

Hızlı, yerinde...

Kurum şöyle devam etti: “2021 hedefimiz İstanbul’da 100 bin konutu dönüştürmek. Bunu da inşallah belediyelerimizle, TOKİ’mizle, Emlak Konut’umuzla, özel sektörümüzle gerçekleştireceğiz. Ve en kısa sürede bu konutları bitirip sizlere, vatandaşlarımıza, İstanbul’umuza armağan edeceğiz.”

Buna göre, Zeytinburnu’nda 428 konut 69 ticari ünite, bir millet bahçesi; Kağıthane’de 688 konut 57 ticari ünite hayata geçirilecek.

Törenlerde konuşan Bakan Murat Kurum, Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm hedefiyle dönüşüm çalışmalarını ‘hızlı’, ‘yerinde’, ‘gönüllü’ prensipleriyle yapmaya devam ettiklerine dikkat çekti.

İstanbul’un 39 ilçesinde vatandaşların can ve mal güvenliği için atılan adımların hızla devam edeceğini vurgulayan Bakan Kurum, tüm Türkiye’de kentsel dönüşüm alanlarının donatıları ve yeşil alanlarıyla yatay mimaride, mahalle kültürünü yansıtacak şekilde inşa edildiğini söyledi.

‘Bedeli ne olursa olsun’

Türkiye’nin yüzde 66’sının deprem riski altında olduğunu belirten Bakan Kurum, nüfusun yüzde 71’inin de bu alanlarda yaşadığını hatırlattı. Kurum, 2012’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘bedeli ne olursa olsun yapacağız’ sözleriyle, kentsel dönüşüm seferberliğinin İstanbul Esenler’den başladığına dikkat çekerken, şunları söyledi:

“Bugüne kadar, 1 milyon 350 bin konutun dönüşümünü tamamladık. En son Sivrice merkezli depremden sonra Elazığ’da ve Malatya’da 24 bin konutun çalışmalarını başlattık. Yine; Antalya’dan Balıkesir, Diyarbakır, Erzincan, İzmir’e; Bolu, Malatya, Samsun’dan Sinop ve Zonguldak’a kadar birçok ilimizde dönüşüm konutlarımızı yapıyoruz. Tüm Türkiye’de 1.5 milyon, İstanbul’da 300 bin konutu acilen dönüştüreceğiz. Yani, ülkemizdeki acil dönüşmesi gereken konut sayısının beşte 1’i İstanbul’da. Bu demek oluyor ki, deprem dönüşümünün merkezi İstanbul’dur.”

 

 

Otobüste maske takmayanlara yolculardan tepki!Antalya’da halk otobüsü içerisinde maskesini kurallara uygun şekilde takmayan iki yolcu, diğer yolcuların tepkisini çekti. Otobüs şoförü, tartışmanın büyümesi ve ikilinin uyarılara rağmen maske takmaması üzerine otobüsü durdurarak kilitledi, olay yerine polis çağırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber