Geri Dön
Ekonomi20 ton Venezuela altını uçtu mu?

20 ton Venezuela altını uçtu mu?

Venezuelalı parlamenter Jose Guerra, bir Rus Boeing 777 uçağının ülkenin merkez bankasından 20 ton altını götürmek için başkent Karakas’a indiği iddiası ortalığı karıştırdı. Guerra, Twitter üzerinden yaptığı paylaşıma bir kanıt getirmedi.

20 ton Venezuela altını uçtu mu?

Ancak Guerra’nın eski bir merkez bankası ekonomisti olması iddianın Batı basınında ciddiye alınmasına neden oldu. Öte yandan Amerikan Bloomberg Ajansı’na bilgi veren bir Venezuelalı yetkili ise merkez bankasındaki tüm altının yüzde 20’sine denk gelen 840 milyon değerindeki 20 ton altının yer değiştirmek üzere ayrıldığını doğruladı.

Venezuela’yı çalkalayan olaylar, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun ikinci kez devlet başkanlığı seçimini kazanması ve 10 Ocak’ta göreve başlamasından sonra gelişti.

Muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, 23 Ocak’ta kendisini “devlet başkanı” ilan etti. Maduro ise ABD tarafından hazırlanan bir darbeyle karşı karşıya olduğunu belirterek ABD yönetimiyle ilişkileri kestiğini duyurdu.

Bloomberg ABD’nin yaptırımları nedeniyle finansal olarak zor durumda olan Maduro’nun ülkenin yurtiçi ve yurtdışında sahip olduğu 200 ton civarındaki altınla Rusya ve Çin’e borç ödeyebileceğini ve gıda alımı yapabileceğini yazdı.

‘Herkes korksun...’

Venezuela’nın yıllardır askerlerin kontrolünde altın madenciliğini hızlandırdığını belirten ajans devlet rafinerisi Minerven tarafından külçe haline getirilen altınların askeri araçlarla taşındığını kaydetti.

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası kendi kasasında bulunan Venezuela’nın 1.2 milyar dolarlık altınını Maduro yönetimine vermeyi reddetmişti.

Pazartesi Moskova merkezli Rus charter şirketi Nordwind Airlines’e ait bir uçak başkente geldi. Bloomberg’in haberine göre, Maliye Bakanı Simon Zerpa ülkenin altını konusunda yorum yapmazken, “Herkes korksun diye her hafta Rus ve Türk uçakları çağıracağım” dedi. Rus Dışişleri Bakanlığı sözcüsü söz konusu uçakla ilgili bilgileri olmadığını söyledi.

Tartıştığı kişiyi defalarca bıçakladı, o anlar kameraya yansıdıBeyoğlu'nda tartıştığı kişiyi ardı ardına bıçaklayan şüpheli yakalandı. Bıçaklama ve kavga anları anbean kameralara yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler