Geri Dön
Ekonomi4.5G’de 6 milyar GB data sınırı aşıldı

4.5G’de 6 milyar GB data sınırı aşıldı

Turkcell’liler 4.5G’nin 5. yıldönümünde toplamda 9 milyar GB data kullanırken sadece 4.5G şebekesi üzerinden kullanılan data miktarı 6 milyar GB’ı aştı.

4.5G’de 6 milyar GB data sınırı aşıldı

Turkcell, bu dönemde mobilde sağladığı 1.6 Gbps hızla dünyanın en hızlı operatörlerinden biri olarak öne çıktı. Turkcell bu süreçte güçlü altyapısı üzerine kendi mühendislerinin geliştirdiği yerli dijital servis ve uygulamalarıyla da müşterilerinin hayatını kolaylaştırdı. Turkcell’in BiP, fizy, TV+ ve Dergilik uygulamaları kullanım rekorları kırdı.

Turkcell şebekesi üzerinden 4.5G’nin hayata geçtiği ilk gün olan 1 Nisan 2016’da tüm şebeke üzerinden günlük 1.2 milyon GB’lık veri trafiği gerçekleşirken, bu rakam 30 Mart 2021 tarihi itibariyle günlük 10.7 milyon GB’a çıktı. Böylece günlük data kullanımındaki artış oranı yüzde 773’e ulaştı. Son 5 yılda Turkcell şebekesi üzerinden en çok data tüketen ilk 10 il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Gaziantep, Mersin, Hatay ve Adana oldu.

‘En fazla frekans’

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “4.5G ihalesine katıldığımızda bugünleri düşünerek en geniş spektrumu aldık. Geldiğimiz nokta ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koydu” dedi. Sezgin, şunları söyledi:

“Güçlü altyapımız sayesinde Türkiye’nin her yerine fiber hızında mobil internet hizmeti götürdük. Dijital ihracat hamlesi başlattık. 1.6 Gbps hızla dünyanın en hızlı iki 4.5G şebekesinden biriyiz. Bu güçlü altyapımızla 5G’ye hazırız.”

Beton direğe çarpan cip ikiye bölündüDenizli'nin Sarayköy ilçesinde aşırı hız nedeniyle sürücüsünün kontrolünden çıkarak elektrik direğine çarpan cip, ikiye bölündü. Kazada sürücü infaz koruma memuru Ozan Yeşil ile kayınbiraderi Erkan Batum hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler