Geri Dön
Ekonomi5.5 milyon euro’luk yosundan ürün hamlesi

5.5 milyon euro’luk yosundan ürün hamlesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, önümüzdeki dönemde AB fonlarının daha rekabetçi bir ortamda kullanılacağını belirterek, “Artık sadece ülke içinde değil, uluslararası düzeyde de yarışacağız. Bu nedenle hali hazırda biten ve devam eden projelerde edindiğimiz tecrübeyi yaygınlaştırmamız ve ileriye taşımamız önemli” dedi.

5.5 milyon euro’luk yosundan ürün hamlesi

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul - Bakan Varank, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki mali iş birliği ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programının etkisi ve ötesi temasıyla gerçekleştirilen Tecrübe Paylaşım ve Ağ Oluşturma Etkinliği’ne katıldı. Varank, AB kaynakları ile desteklenen projelerin âtıl kalmaması, başarılarının artarak devam etmesinin önemine değindi.

Sıfır atık hedefi

Bakanlık olarak IPA kapsamında Rekabetçi Sektörler Programı’nın uygulandığını belirten Varank, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar 88 projeye 780 milyon euro destek sağladık. Bu projeler, oluşturdukları ekonomik katkının yanında ülkemizin AB mevzuat ve standartlarıyla uyumunda da önemli işlevler gördü. Zaman zaman IPA uygulamalarına yönelik eleştirilerle de muhatap oluyoruz. Her ne kadar IPA sistemini 15 yıldır uygulasak da uzun prosedürler ve satın alma kuralları gereği projelerimiz her zaman istediğimiz hızda ilerleyemeyebiliyor. Biz bakanlık olarak, önümüzdeki dönemde, Ufuk Avrupa’ya ek olarak, Dijital Avrupa, Yatırım Avrupa gibi programlara da talibiz ve müzakere süreçlerine başladık.

2020 yılında başlayan 5.5 milyon euro bütçeli bu projeyle su yosunlarından ihracat potansiyeli yüksek biyo-bazlı ürünler üretilecek. Sıfır atık hedefi ile kurulan bu tesis Türkiye ve Avrupa’nın ilk karbon-negatif entegre biyorafinerisi olacak. Geliştirilecek biyoyakıtlar, petrol ve petrol ürünlerine olan bağımlılığının azaltılmasına katkıda bulunacak.”

Dikkat çeken uyarı: Türkçe için felaket habercisidir
Yılın ilk MGK'sında Ukrayna vurgusu! Taraflara tansiyonu düşürün çağrısı
Meteoroloji yeni raporu yayımladı! 21 il için kritik uyarı
İstanbul Valisi duyurdu! İşte yasağın biteceği saat...
Erzurum'da çığ felaketi! Acı haber geldi...
Fikret Orman'dan Şafak Mahmutyazıcıoğlu açıklaması
'Camdaki Kız’da Nalan’ın hevesi kursağında kaldı! ‘Bu kızın yüzü gülmüyor’
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı!
F.Bahçe ilk transferini bitirdi! Duyurdular, 1.5 milyon euro bonservis
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler