Geri Dön
Ekonomi509 milyon dolar startup’lara aktı

509 milyon dolar startup’lara aktı

Türkiye’de startup yatırımları hız kesmiyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde Türk startup’ların çektiği yatırımlar yine rekor kırdı. Startups.watch’un açıkladığı ilk çeyrek rakamlarına göre, Türkiye’de girişimler, melek ve girişim sermayesi (VC) fonlarından 62 yatırım turunda 509 milyon dolar yatırım çekti.

509 milyon dolar startup’lara aktı

Getir ilk çeyrekte aldığı 428 milyon dolar yatırımla en çok yatırım alan Türk girişimi oldu. 2.6 milyar dolar değerleme ile unicorn olmayı başardı. İlk çeyrekteki 62 yatırımın 49’u İstanbul’daki girişimlere yapıldı.

Oyun hareketli

Melek ve girişim sermayesi yatırımları açısından Türkiye ilk çeyrekte Avrupa’da en çok yatırım yapılan ülkeler arasında 10. sıraya yükseldi. Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’nde ise İsrail’den sonra ikinci sırada yer aldı. İstanbul, yılın ilk çeyreğinde en çok yatırım yapılan Avrupa’daki 7. şehir oldu.

Oyun sektöründeki hareketlilik devam ediyor. Peak ve Rollic’in 2020 yılındaki başarılı çıkışları sonrası oyun sektördeki hareket sürüyor.

2021’in ilk çeyreğinde 15 oyun girişimi 60 milyon dolar yatırım aldı. Dream Games, bir turda en büyük yatırımı alan oyun şirketi oldu. Finberg’in Getir’in 128 milyon dolarlık yatırım turuna katılması sayesinde kurumlar, 2021 ilk çeyreğinde 18 yatırım turunda 154 milyon dolarlık yatırıma dahil oldu. Alesta en çok yatırım yapan kurumsal yatırım firması oldu.

İlk çeyrekte toplam 85 milyon dolarlık 4 fon kuruldu ve yatırım yapmaya hazır hale geldi. Kadın girişimciler 509 milyon dolarlık yatırımın sadece 3 milyon dolarında yer alırken, 62 yatırımın sadece 7’si kadın girişimcilere yapıldı. Yatırım alan kadın girişimciler Beeo, Clotie, ESA Sports, Innerjoy, makromusic, Vahaa ve Wellbees oldu.

Destekler arttı

Yurt dışındaki Türk girişimleri de zirve yaptı. Gorillas 290 milyon dolar yatırım alarak unicorn oldu. 2021 ilk çeyreğinde TÜBİTAK, KOBİ ölçeğinde 357 Ar-Ge girişimine 6.6 milyon dolar destek sağladı.

2021 ilk çeyreğinde KOSGEB destekleriyle 31 yeni girişim kuruldu, 241 girişime 830 bin dolar destek sağlandı. 71 Ar-Ge girişimine de 200 bin dolar destek sağlandı.

İsrail polisinden Şam Kapısı'nda Filistinlilere saldırıİsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı'nda Filistinli gençlere müdahale etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler