Geri Dön
Ekonomi961 milyon lira yardım toplandı

961 milyon lira yardım toplandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangın ve sel afeti yardım kampanyalarına 961 milyon 351 bin lira bağışta bulunulduğunu bildirdi. Soylu, kaskosu ve sigortası olmayan 1861 aracın yüzde 80 üzerindeki zararlarının da karşılandığını bildirdi.

961 milyon lira yardım toplandı

TOBB ile bağlı oda ve borsalar tarafından doğal afetler için toplanan yardımlara ilişkin çek, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD), İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AFAD Başkanı Yunus Sezer’e takdim edildi.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kampanya kapsamında toplanan 50.5 milyon liranın AFAD’a aktarıldığını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, “Arhavi’de meydana gelen sel dolayısıyla Artvin Valiliği’ne 3.5 milyon, orman yangınları dolayısıyla Antalya Valiliği’ne 5 milyon lira gönderdik. Afet bölgelerine gönderilen ayni yardımların tutarı 13.6 milyon liradır. Afetlerin başladığı tarihten bu yana ayni ve nakdi yardımlarımızın genel toplamı 64.1 milyon liraya ulaştı” dedi.

Mobil uygulama

İçişleri Bakanı Soylu, deprem ve afet durumları için hazırlanan mobil uygulamanın tamamlandığını söyledi. Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nda (AFAD), Türkiye Belediyeler Birliği tarafından alınan beş mobil mutfak TIR’ının teslim edildiği törende, şunları söyledi:

“Mobil bir program yaptık, programımız hazır, bitti. Tüm telefon operatörleriyle beraber mutabakatımızı sağladık. Programımız AFAD’da büyük işe yarayacak. Deprem olur olmaz programımız bize ne yapacağımızı hatırlatacak. Bizi hemen navigasyonla toplanma alanına götürecek. Enkazın altında ya da zorlu bir yerde kaldık, oradan hemen bizim 10 kişiyi aramamızı temin edecek, lokasyonumuzu teknik cihazlarla bulabilme kabiliyetine sahip olacak.”

Dış yardımlar

Soylu, muhalefetin eleştiri oklarını çeken bağış toplama faaliyetleri için ise, “Niye bağış topluyorsunuz? İnsanlar yardım etmek istiyor. Bizim gelen bağışları koordine etme, bağışları da yönlendirme sorumluluğumuz var. Bu sefer, gelen bağışların nereye gittiği belli olmayan, hak edene, hak etmeyene dağılması konusunda bir koordinasyonsuzluğun eleştirisiyle karşı karşıya kalırız” dedi. Soylu, Katar’ın 30 milyon, Kuveyt’in 10 milyon dolar yardım yaptığını söyledi.

İtfaiyede uzmanlık

Bakan Soylu, “İtfaiyecilerimizin ‘genel idari hizmetler sınıfı’nda değil, ortaya koydukları bu yüksek irade ve tecrübeyle bir ‘uzmanlaşmış destek grubu’na dahil olmaları gerekir” dedi. Soylu, Tüm İtfaiyeciler Birliği Derneği üyelerini makamında kabul etti. Soylu, “Artık itfaiye teşkilatlarının görev ve sorumluluk alanı, iş yükleri hakikaten genişlemiş durumda. Belediyelerimize de bu konuda ayrıca teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Çünkü çok imkan sağlanıyor ve bu imkanlarla beraber de iyi bir enerji birlikteliği oluşturuluyor” diye konuştu.

'Bizim de başımıza geldi, kitapların dağıtımı durduruldu'
Teröristlerle kol kola! Skandal fotoğraflar
İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması: Şaşırıyoruz!
Hakan Ünsal klasik otomobiliyle köpeğe çarptı
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Serdar Ortaç ölüm tehdidi mi alıyor? 'Kumar borcu' iddiası
Babası müjdeyi verdi! Yakında geri döneceğiz
Türkiye'nin gündemine oturdu! 'Bu nasıl vicdansız bir karar'
Meteoroloji uyarmıştı, yoğun kar yağışı başladı! Görüş mesafesi...
AK Parti ve CHP grubu arasında yumruklu kavga
Çobanlar asker kamerasına takıldı! Yaptıkları harekete beğeni yağdı
Enis'ten 'Doğalım, iftira atmayın' çıkışı! Estetiklerini tek tek saydı
Sezen'i karnındaki bebeğiyle katletti! Çıldırtan sözler
30 milyar dolarlık anlaşma!
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler