Geri Dön
EkonomiAB ‘yeşil’ nükleerde karşı karşıya geldi

AB ‘yeşil’ nükleerde karşı karşıya geldi

Fransa öncülüğündeki Avrupa Birliği (AB) üyesi 10 ülke, nükleer enerjinin yeşil yatırım sınıflandırma-sında yer almasını istedi. Fransa, “Fransa 2030” stratejisinde istihdam vaadiyle nükleer endüstriyi öne çıkarmayı hedeflerken, nükleer santrallerini devreden çıkarmayı planlayan Almanya ise güvenlik endişelerine dikkat çekiyor.

AB ‘yeşil’ nükleerde karşı karşıya geldi

Mithat Yurdakul - Elektrik üretimlerinde nükleer santrallerin önemli yer tuttuğu Fransa, Macaristan, Polonya, Finlandiya, Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Romanya, Slovakya ve Slovenya’nın AB Komisyonu’na gönderdiği mektupta, son dönemde enerji fiyatlarının artış gösterdiği anımsatılarak, “İhtiyaçları yeterli ölçüde karşılamak için diğer karbonsuz enerji kaynaklarına ihtiyacımız var. Nükleer enerji çok önemli” denildi. Nükleer enerjinin Avrupa’da yeşil yatırım sınıflandırma çerçevesine dahil edilmesi gerektiği belirtilen mektupta, nükleer enerjinin iklim değişimi ile mücadelede etkili ve güvenli bir kaynak olduğu ifade edildi.

‘1 milyon yeni iş’

Açık mektupta, Avrupa nükleer endüstrisinin gelişmesiyle, Avrupa’da yaklaşık bir milyon yüksek vasıflı iş yaratılabileceği savunularak, bu alandaki iş birliğinin gelişmesiyle, yeni, modern reaktörler inşa edilebileceği belirtildi.

10 ülkenin ortak mektubunda, Avrupa Komisyonu tarafından nükleer enerjinin etkileri konusunda yaptırılan tüm analizlerin aynı sonuca vardığına dikkat çekilerek, “Nükleer enerjinin, sınıflandırmaya dahil edilen diğer enerjilerden daha fazla küresel ısınmaya katkıda bulunacağına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur” denildi.

Birkaç ay içinde karar verilecek

Fransa’daki en büyük güç kaynağı olmaya devam eden nükleer enerji, bu ülkedeki elektrik ihtiyacının yüzde 70’inden fazlasını sağlıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Fransa 2030” yatırım stratejisinde nükleer endüstriyi öne çıkarmayı hedefliyor. Fransız hükümeti, 2030’a kadar küçük modüler nükleer reaktörler geliştirmesini ve bu teknolojinin ihraç edilmesini hedef olarak ortaya koyuyor.

Ancak AB içinde, Fransa’nın başını çektiği gruba muhalefet de var. Nükleerin yeşil yatırım kapsamına dahil edilmesine 2022’ye kadar tüm nükleer reaktörlerini kapatmayı planlayan Almanya’nın yanı sıra Avusturya ve Lüksemburg karşı çıkıyor. Almanya, Avusturya, Danimarka, Lüksemburg ve İspanya’nın oluşturduğu blok daha önce de, nükleer enerjiyi bu sınıflandırmaya dahil etmenin, enerji güvenilirliğine zarar vereceği uyarısında bulunmuştu. AB Komisyonu’nun, nükleer enerjiyi yeşil yatırımlar kategorisine dahil edip etmeyeceğinin birkaç ay içinde netleşmesi bekleniyor.

Meteoroloji'den yurt geneli için uyarılar! Kuvvetli olacak
'Utanç verici' şakalar istifa getirdi! 'Hayatım boyunca pişmanlık duyacağım'
Görüşmede yüzler gülüyordu ama...  Zehir zemberek açıklama
Teröristlerle kol kola! Skandal fotoğraflar
Günah evi! Fotoğraflar ortaya çıktı...
Sadakatsiz'de Aras ve Asya'ya davetsiz misafir şoku! 'En mutlu anların katilleri'
İsmail Demir'den 'ASELSAN' açıklaması: Şaşırıyoruz!
Hakan Ünsal klasik otomobiliyle köpeğe çarptı
'Film' gibi hikaye! İzlediği filmden etkilendi, Samsun'dan Nepal'e gitti
Fenerbahçe'den transfer hamlesi! Pereira istedi
Ambargo kapıda! Dünya çalkalandı
Avrupa Ligi'nde G.Saray'dan müthiş başarı!
Aleyna Tilki'den Gülşen'e destek! 'Çok ayıp yaptığınız'
30 milyar dolarlık anlaşma!
Hafıza Testi: Hazırsanız başlıyoruz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler