Geri Dön

ABD’de seferberlik tadında ‘Kara Cuma’

Amerika’da her yıl düzenlenen ve tam anlamıyla bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı “Kara Cuma”, bu yıl adeta bir “seferberlik” havası yaşanmasına neden oldu. Pek çok büyük mağaza, “kalabalık yönetimi” uzmanlarından destek alarak izdihamın önüne geçmeye çalışırken, bazı kentlerde izindeki polisler de göreve çağırıldı

ABD’de seferberlik tadında ‘Kara Cuma’

Noel öncesindeki son cuma günü gerçekleşen ve Amerikan firmalarının tekstilden elektroniğe kadar pek çok üründe yüzde 70’lere varan indirimler yaptığı Kara Cuma, yine ilginin odağı oldu. Cuma günü de dahil olmak üzere hafta sonunda toplam 140 milyon kişinin alışveriş yapacağı öngörülen etkinlik için her kentte önlemler alınırken, izdihamın önüne geçilmesi için bazı mağazaların Şükran Günü gecesinde de açtığı görüldü.

Önlemler alındı
Önceki yıllarda izdiham nedeniyle bir mağaza çalışanının ölmesi dolayısıyla bu yıl işi sıkı tutan Ulusal Perakendeciler Federasyonu, belirli kurallar getirirken, mağazalar da buna uygun önlemlerini aldı.
Büyük mağazalar, özellikle otoparklar ve bazı bölümlerde Segwayli devriyeler görevlendirirken, izinde olan güvenlik personeli ve polisler de mesai yaptı. Kapıların önünde kuyrukta bekleyenlere su ikramı da yapan mağazalar, bunun yanında kalabalığı yatıştırmak amacıyla cadde orkestraları tuttu. Bazı mağazalar, içerideki kalabalığı önlemek için müşterilere özel bilezikler dağıtarak, iki saat içinde alışveriş şartı koydu. Bazıları ise kapıdaki müşterilere, farklı kategorilerden birer ürün satın alma hakkı tanıyan biletler dağıtırken, bilet sayısı, stoktaki mal miktarıyla sınırlandı.
Kara Cuma ile elektronik ürünlere yönelik “Siber Pazartesi” arasında Amerikalıların yaklaşık 40.5 milyar dolarlık alışveriş yapması beklenirken, bu rakamın geçen yıla göre yüzde 2.2’lik bir artış anlamına geldiği belirtiliyor.

Türkiye’de de uygulandı
Türkiye’de ‘Kara Cuma’nın temsilcilerinden olan Silk & Cashmere, bu yıl da uygulamasını sürdürdü. AVM’lerdeki mağazalarında kapılarını sabah 8’de açan şirket, 12’ye kadar açık kaldı. Silk & Cashmere, yoğunluğu önlemek amacıyla her mazağaya ek eleman alımı yaparken, tüm çalışanlarına da siyah renkli “Black Friday” tshirtleri giydirdi.

Sokaklarda karnaval görüntüsü
Amerika’da ‘Kara Cuma’ ile Şükran Günü’nün arka arkaya olması, sokaklarda bir karnaval havası yarattı. Nitekim ülkenin en büyük perakende zincirlerinden Macy’s tarafından düzenlenen Şükran Günü yürüyüşünde, pek çok sinema ve çizgi film kahramanına rastlamak mümkündü...

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 2 Aralık 2020 )Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu paylaştı. Türkiye'de son 24 saatte 183 bin 624 Kovid-19 testi yapıldı, 31 bin 923 kişinin testi pozitif çıktı, 193 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 5 bin 502 oldu, son 24 saatte 4 bin 821 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 414 bin 141'e yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber