Geri Dön
EkonomiABD ile ‘eyalet merkezli’ yaklaşım

ABD ile ‘eyalet merkezli’ yaklaşım

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, ABD ile ticari ilişkilerde eyaletleri merkeze alan bir yaklaşım belirlediklerini söyledi.

ABD ile ‘eyalet  merkezli’ yaklaşım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyareti kapsamında New York’a giden Olpak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu. Olpak, geçen yıl Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 21 milyar dolara yükseldiğini, bu yıl 25 milyar dolarlık ticaret hacmiyle kapatmayı planladıklarını söyledi. 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine yönelik çalışmaların da sürdüğünü, eyaletleri merkeze alan bir yaklaşım benimsediklerini belirten çeken Olpak, şunları kaydetti:

“ABD, birbirinden farklı dinamiklere sahip 50 eyaletten oluşan, 21 trilyon dolarlık ekonomi. Eyaletlerin birbirinden farklı sosyal ve iktisadi dinamiklere sahip olduğunu dikkate alarak ABD eylem planımızı eyaletleri merkeze alan bir yaklaşımla kurguladık. Bu sebeple, ABD pazarında hali hazırda bulunan ya da pazara girmek isteyen Türk firmalarımızın etkin temsiliyeti için Türkiye-ABD İş Konseyimizin çatısı altında 7 eyalette komitelerimizi kurduk. Yıl sonuna kadar ise bu sayıyı 13’e çıkarmayı hedefliyoruz.”

Olpak, mevcut komitelerin olduğu eyaletleri Kaliforniya, Florida, Illinois, Massachusetts, New York, Texas ve Virginia şeklinde sıraladı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Dikkat! Uzmanlar açıkladı: "Gizlilik sözleşmesi" tuzağına düşmeyinDijitalleşmenin iyiden iyiye hızlandığı günümüzde, kişisel verilerin korunması da bir o kadar zorlaşıyor. Öyle ki telefonlara indirilen birçok uygulamada yer alan kullanıcı sözleşmesini kabul etmek bile kişisel bilgilerin elde edilmesine olanak sağlıyor. Ancak uzmanlar, sözleşme ile bile olsa kişisel verilerin izinsiz paylaşılmasının suç olduğuna dikkat çekiyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler