Geri Dön

Amazon dünyanın tepesine çıktı!

E-ticaret devi Amazon, Himalayaların tepesine paket taşıyor. Hindistan’ın en ücra köşelerine yayılmaya çalışan Amazon 3500 metre rakımlı Leh’e en çok kozmetik ürün ve giysi satıyor.

Amazon dünyanın tepesine çıktı!

Küresel ticarette ağırlığını giderek daha fazla hissettiren Amerikan e-ticaret devi Amazon şimdi de dünyanın tepesine çıktı. Amazon, Hindistan’da Himalayalar’da 3500 metre yükseklikteki Leh kentine de paket göndermeye başladı.

New York Times’ın haberine göre, Çin’in Tibet bölgesine yakın Leh kenti internet ve cep telefonunun iyi çekmediği, kışın yolların kapandığı, Budist manastırları ve askeri üslerin yoğun olduğu bir bölgede. Amazon hizmet verdiği en yüksek şehir olan Leh’e sonbahardan beri uçakla her gün 15 - 20 arası paket taşıyor.

Satış 12 kat arttı

Yeni Delhi’den gelen uçaktan inen paketler yerel bir ortak tarafından küçük bir depoya alınıp motosikletle dağıtıma çıkarılıyor. Amazon, kuryelerin burnu kapalı ayakkabı giymesini, kılık - kıyafetinin düzgün olmasını, gözüken bir kimlik ve bataryası dolu cep telefonu taşımalarını zorunlu tutuyor. Haberde, Hindistan’ın en ücra köşelerine ulaşmayı planlayan Amazon’un yerel bir dağıtım şirketiyle anlaşarak Himalayaları da kapsama alanına almasıyla satışlarının 12 kat arttığı belirtiliyor. Şirketin ABD’de de UPS ve FedEx dışında küçük şirketleri dağıtım ağına katma çabası olduğu biliniyor.

Leh dükkanlarında fazla seçenek bulunmadığından şehir sakinlerinin kozmetik ve giyim için Amazon’u tercih ettiğini yazan New York Times, Hindistan’ın resmi posta sistemiyle 1 ayı bulan dağıtımın, yeni sistemle 5 ila 7 günde müşterilerin kapısına ulaştığını yazıyor. Bölgedeki Budist rahipleri ve askerleri de müşteri portföyüne katan Amazon için hizmetin kârlı olmadığı ancak şirketin Hindistan e-ticaretinde daha büyük pay kapmaya çalıştığı belirtiliyor. Amerikan perakende devi Walmart’ın da Hintli e-ticaret sitesi Flipkart’a yatırım yapmayı planladığı biliniyor.

Amazon dünyanın tepesine çıktı

Hırsızlık haberi yaparken cep telefonunu çaldırdı!Arjantin'de bir televizyon kanalının muhabiri hırsızlık haberi yaparken canlı yayında cep telefonunu çaldırdı. O anlar kameralara saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber