Geri Dön

Apple ve Yahoo kar rakamlarını açıkladı

ABD’li bilgisayar şirketi Apple’ın ikinci çeyrekte karı yüzde 90 artışla 3,1 milyar dolar oldu.
Apple, iPhone ve Macintosh bilgisayarlardaki güçlü satışlarla 27 Mart’ta sona eren ikinci çeyrekte karının geçen yıl aynı döneme göre yüzde 90 artarak 3,1 milyar dolar (hisse başına 3,33 dolar) olduğunu açıkladı. Şirket geçen yıl aynı dönemde 1,6 milyar dolar (hisse başına 1,79 dolar) kar etmişti.
Apple’ın geçen yıl aynı çeyrekte 9,1 milyar dolar olan geliri ise bu yıl aynı çeyrekte yüzde 49 artarak, 13,5 milyar dolara çıktı.
Geçen yıl Ekim-Kasım döneminde 8,7 milyon adet iPhone satan Apple, 27 Mart’ta sona eren çeyrekte ise 8,8 milyon adet iPhone sattı. İPhone satışlarından elde edilen gelir, şirketin toplam gelirinin yüzde 40’ını oluşturuyor.
Şirketin Macintosh bilgisayar satışları da yüzde 33’lük artışla 2,9 milyon adet olurken, iPod satışları 10,9 milyon adeti buldu.
Apple’ın tablet bilgisayarı iPad ile ilgili veriler ikinci çeyrekte yer almadı. ABD’de piyasaya çıktığı gün 300 binden fazla satan iPad, Avrupa’da gelecek ay satışa sunulacak.

YAHOO
Bu arada Yahoo, bu yıl ilk çeyrekte karını geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla artırdı.
Yahoo, geçen yıl ilk çeyrekte 117,6 milyon dolar (hisse başına 8 sent) olan karının, bu yıl aynı çeyrekte 310,2 milyon dolara (hisse başına 22 sent) çıktığını açıkladı. Şirketin aynı çeyrekte geliri ise 1,6 milyar dolar oldu.
Yahoo’nun karının artmasında Microsoft ile arama motoru ve internet üzerinden reklam alanlarında işbirliği konusunda anlaşması etkili oldu.
Microsoft, ilk çeyrekte Yahoo’ya toplam 78 milyon dolar ödeme yaptı. Bu yılın geri kalan döneminde her çeyrekte Microsoft’un Yahoo’ya 75 ila 85 milyon dolar ödeme yapması bekleniyor.

İstanbul çıkışı kapatıldı! Polis denetim gerçekleştiriyorİçişleri Bakanlığı'nın genelgesiyle İstanbul ile birlikte 29 büyükşehir ve akciğer hastalığının en fazla görüldüğü Zonguldak'ın giriş ve çıkışları kapatıldı. Megakent İstanbul'a 00.00 itibariyle araçlar, genelgede istenilen belgeleri göstermek zoruyla şehre girebilirken genelgeye aykırı olan otomobiller il sınırından geri çevrildi. Gece boyunca devam eden denetimlerin sabahın ilk saatlerinde de sürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber