Geri Dön
EkonomiArabistan ambargosunda hasar tespiti başladı

Arabistan ambargosunda hasar tespiti başladı

Suudi Arabistan yönetiminin Türk ihraç ürünlerine karşı ambargosu devam ederken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), hasar tespiti için harekete geçti. Buna göre ihracatçılardan, Suudi gümrüklerinde uğradıkları zararın boyutu hakkında bilgi alınacak. Ticaret Bakanlığı da sorunun çözümü için Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde harekete geçti.

Arabistan ambargosunda hasar tespiti başladı

Suudi Arabistan’da sorun yaşanan gümrük idaresi, ürünlerin gümrükte bekletilme süresi, laboratuvar analizlerinin başlama/bitiş tarihleri, ürünün kontrolünde eşyaya zarar verilip verilmediği ve gümrükte yaşanan sorun nedeniyle karşılaşılan maliyetler, liste halinde bildirilecek. Toplanan bilgiler, Suudi yönetimiyle yapılacak temaslarda gündeme getirilecek.

İhracat krizi DTÖ’de

Türk ihraç ürünlerine 1.5 yıldır engelleme uygulayan Suudi Arabistan’la pürüzler giderilemedi. Ticaret Bakanlığı’nın ilgili yazısında, Suudi Ticaret Bakanı Majid bin Abdullah Al Kasabi ile birçok defa temasa geçildiği belirtilerek, “Türk ihraç ürünlerine yönelik menfi uygulamalara son verilmesi talep edilmiştir. Suudi Bakan tarafından iletilen cevaplarda ise, uygulamaların uluslararası taahhütlere uygun şekilde belirlendiği iddia edilmiş, ülkemize yönelik ayrımcı bir tutumun sergilenmediği ifade edilmiştir” denildi. Yazıda, “Sorunun çözümünü teminen bakanlığımız tarafından DTÖ nezdinde de girişimler yapılmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Askıya alınıyor

Uluslararası anlaşmazlıkların DTÖ vasıtasıyla çözümünde bir dizi aşama bulunuyor. Danışma sürecinin ardından, bir rapor çıkıyor. Temyiz aşamasından sonra rapor nihai halini alıyor. Kararın uygulanmaması halinde, tazminat görüşmesi yapılıyor. Çözüme varılamaması halinde, şikâyetçi taraf yükümlülüklerini askıya alıyor. Askıya alma, şikayet edilen taraf, uygulamalarını DTÖ anlaşmalarına uygun hale getirinceye kadar devam ediyor.

Kronikleşen sorun

Suudi Arabistan gümrüklerinde yaşanan sorunlar şöyle ifade ediliyor:

“Türk menşeli ürünler, Suudi Arabistan gümrüklerinde 10-15 gün ila üç hafta arasında bekletiliyor. Suudi rejimi, Türk şirketlere ait inşaatlara getirilen malzemelerin şantiyelere girişine izin vermiyor. Türk ürünlerine özel olarak vergi zammı uyguluyor. Arabistan’da üretim yapan Türk firmalara da hammaddeyi Türkiye’den almamaları yönünde baskı yapılıyor.”

'Evin önünde neden durdunuz' diyen aile saldırıya uğradı!Burdur’da Veli Tural (37) ve ailesi, motosikletle evin önüne gelen 2 kişiye 'Neden durdunuz, ne yapıyorsunuz?' diye sorunca tartışma çıktı. Tartışmanın ardından bölgeden ayrılan 2 kişi, bir süre sonra kalabalık bir grupla gelip Veli Tural (37) ile babası, annesi, kardeşi ve yeğenini darbetti. Güvenlik kamerasına da yansıyan olayla ilgili Tural, "Bizi linç ettiler, saldırdılar. Savunmak için kendimizi eve kilitledik" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler