Geri Dön

Arnavutluk’u Kosova’ya bağlayacak tünel açıldı...

Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal Kemal

Arnavutluk’u Kosova’ya bağlayacak Durres-Kukes- Morina otoyolun en önemli kısmi olan Kalimaş tunelin açılış törenine katıldıktan sonra Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ve Kosova Başbakanı Haşim Taçi ortak basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, “Bügün tüm arnavutların bir rüyası gerçeğe dönüştü. Biz, bir duvarı değil, birbirimizi ayıran bir dağı yıktık” dedi.
Türk- Amerikan konsorsiyumu Bechtel-Enka tarafından inşa edilen bu tünelin , Avrupa’da inşa sektöründe baş yapıt olduğunu belirten Berişa, şunları kaydetti:
“Bechtel - Enka sayesinde, arnavut ulusunun rüyası gerçeğe dönüştürüldü. Bu tunel arnavut ulusunu birleştiren tuneldir. Artık, bizi yalnız manevi açıdan değil, fiziki açıdan da ayırabilecek dağlar ve engeller yoktur. Bu tunel yalnız arnavutların değil, arnavut ulusunu bölgenin diğer ulusları olan makedon, sırp,bulgar uluslarıyla birleştirecektir. Bu tunel aracılığıyla Arnavutluk’un limanları yalnız arnavutlara değil, bölgenin bütün ülkelerine hizmet edecektir.Kalimaş tuneli, dostluk tunelidir. Bu tunelin inşası zor idi ve yüksek maliyete sahipti fakat bu tunelin manevi değerleri olağanüstü önemlidir. Bu tunel aracılığıyla Kosova’ya ve komşu ülkelerine denize çıkış olanakları yaratılıyor. Benim hükümetim arnavutlara hizmet edecek bütün olanakları yaratmak için yıkmayacak dağ bırakmayacaktır.”

KOSOVA BAŞBAKANI
Kosova Başbakanı Haşim Taçi de şu açıklamada bulundu:
“Tiran ve Priştine her zamankiden birbirine daha yakındır. Her zaman birlikte olacağız. Kosova bağımsızlığı, bu yola ulusun yaklaşması vizyonunu veriyor. Birbirimize yaklaşmak için çok sayıda fedakarlıklar yaptık. Artık Kosova bağımsızdır, Arnavutluk NATO üyesidir. Artık birlikte otoyolları inşa etmekteyiz. Tarih, doğrusuzluklar bizi ayırmıştı, fakat şimdi engeller aşılmıştır. Arnavutluk hükümetine bu yüce yapıt hakkında tebrik ediyorum. Kısa zaman içinde Vernica-Prizren- Priştine otoyolunda çalışmalar başlayacak. Arnavutluk’u Kosova’ya bağlayacak otoyol, ümit, inanç, entegrasyonların otoyolu, yeni yüzyılın otoyolu, bölgede barış ve istikrarın otoyolu olacaktır.”

Hafter’in kaçırdığı Türklerden 1 yıldır haber alınamıyorHatırlayacaksınız geçtiğimiz haftalarda Türk vatandaşları Nijerya'da deniz haydutları tarafından kaçırılmıştı. Bu konu günlerce gündemde kaldı. Peki ya Libya'da kaçırılan Türklerden kaç kişi haberdar? 1 yılı aşkın süredir Hafter güçlerinin elinde tutulan Türk vatandaşlarının akıbetlerini bilen var mı? Ne yiyip ne içtiklerini, yaşayıp yaşamadıklarını. Kaçırılan Türklerin yakınları bilmek istiyor. Aileler yardım bekliyor. CNN Türk’ten Mücahit Topçu ve Caner Emre Kınacı'nın özel haberi...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber