Geri Dön
EkonomiAsgari ücretin kaderi belli oluyor

Asgari ücretin kaderi belli oluyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere toplandı. AK Parti'nin 1 Kasım Seçimi öncesi açıkladığı "asgari ücreti bin 300 liraya yükseltme" vaadi nedeniyle bu yılki görüşmelerin önceki yıllardan farklı, kısa sürede uzlaşmayla neticelenmesi bekleniyor.

Asgari ücretin kaderi belli oluyor

Asgari Ücret Komisyonu toplantısında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Önerdiğimiz 1300 TL elbette komisyonda görüşülecek. Görüşmelerde mali dengeleri de gözetmeliyiz. 1300 TL'lik vaadimizde vergi dilimi sorunu yaşanmayacak" dedi.

Soylu, Temmuz'da asgari ücrete zam gelip gelmeyeceği yönündeki soruya, "1300 liralık söz, bütün yılı kapsayan bir tahahüttür. Değişim göstereceği yönünde bir endişeye gerek yok" yanıtını verdi.

TEKSİF Genel Başkanı Nazmi Irgat ise, "Komisyon çalışmaları sonrasında belirleyeceğimiz asgari ücretin 2016 itibariyle işçilerin refah seviyesinin yükselmesi açısından önemli bir adım olacağı düşünülüyor. Asgari ücretin arttırılması kamuoyunda çok olumlu tepkiler aldı. Yeni güven oyu alan hükümetimizin 1.300 lira olarak açıkladığı asgari cüretin objektif durumlarda göz önüne alınarak dengeleyici bir durum oluşturulmasını bekliyoruz. Asgari ücretin belirlenmesinde ilk kilometre taşı olacağına inanıyorum" diye konuştu.

KOMİSYON

Yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 273 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin lira 54 kuruş olarak uygulanıyor. Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 82 lira 47 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 496 lira 36 kuruş düzeyinde. Bunun bin 273 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 197 lira 39 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 25 lira 47 kuruşu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.