Geri Dön
EkonomiAydın'da sezonun ilk kestanesi kilogramı 120 liradan satıldı

Aydın'da sezonun ilk kestanesi kilogramı 120 liradan satıldı

Türkiye'nin önemli kestane üretim merkezlerinden Aydın'da sezonun ilk kestanesi, kilogramı 120 liradan Aydın Ticaret Borsasınca satın alındı.

Aydın'da sezonun ilk kestanesi kilogramı 120 liradan satıldı

Borsada düzenlenen sezonun ilk kestane alım törenine, farklı ilçelerden 4 üretici toplam 100 kilogram kestane getirdi. Kestane, sembolik olarak kilogramı 120 liradan satın alındı.

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, konuşmasında, Türkiye'nin, kestane üretiminde dünyada dördüncü sırada yer aldığını, Aydın'ın da ülkedeki üretimde ilk sırada kendisine yer bulduğunu söyledi.

Türkiye'de yılda 75 bin ton kestane üretildiğini ifade eden Aksoy, "Şehrimiz, bu üretimin 3'te birini gerçekleştirmektedir. Temennimiz önceki yıllar gibi bu sene de aynı kalitede, aynı miktarda kestaneyi üretmek ve hem yurt içinde hem de yurt dışında insanların beğenisine sunmaktır." dedi.

Aydın Ticaret Borsası Başkanı Fevzi Çondur da geçen yıl 9 bin ton kestanenin yurt dışına gönderildiğini kaydetti. Üretici Muhsin Kıyar ise bu yıl kestane veriminin kuraklıktan dolayı düşük olduğunu dile getirdi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Avcılar'da bir kadın uçan çatıdan son anda kurtulduAvcılar'da dün yaşanan fırtına felaketinde bir kadın çatının uçan parçalarından apartmana girerek kurtuldu. Yaşanan anlar güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Ayrıca aracını park eden bir kişi çatının hemen önüne düşmesi sonucu ölümden döndü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler