Geri Dön
EkonomiAzerlotereya’da yeni bir dönem başlıyor

Azerlotereya’da yeni bir dönem başlıyor

Türk-Azerbaycan ilişkileri ve yatırım ilişkilerinde yeni bir dönem başladı. Demirören Grubu, Azerbaycan Milli Piyangosu’nun yönetimini devraldı. Azerbaycan’da yapılan törende imzalar, Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı ile Demirören Grubu arasında atıldı

Azerlotereya’da yeni bir dönem başlıyor

Demirören Grubu, Azerbaycan Milli Piyangosu’nun yönetimini devraldı. Azerbaycan’ın milli piyango kuruluşu olan Azerlotereya’nın Demirören Holding’e devri dün itibarıyla gerçekleşmiş oldu. Azerbaycanlı yetkililer ile Demirören Holding arasında imzalanan anlaşmayla birlikte 10 yıl boyunca Azerbaycan’daki şans oyunlarını Demirören Holding gerçekleştirecek. Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören “Şans oyunları sektöründe dünyanın büyük şirketlerinden biriyiz. Binlerce kişiye iş imkanı sunacağız” açıklamasında bulundu.

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören, törende yaptığı konuşmada, öncelikle Hocalı katliamının 29’uncu yıldönümünde Azerbaycan halkının acısını paylaştığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Bu insanlık dışı soykırımda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, Azerbaycan halkına başsağlığı diliyorum. Acınız acımızdır. Bizler aynı ırk, din, dil ve tarihi paylaşan bir ulusun evlatlarıyız. Tek milletin iki devletiyiz. Bu nedenledir ki şans oyunları sektöründe global lider olmak vizyonuyla çıktığımız yolda ilk adımımızı kardeş ülke Azerbaycan’da atmak istedik.”

15 aylık çalışma

Azerbaycan’ın uluslararası yatırımcılar için yüksek güven ortamı sunduğunun altını çizen Yıldırım Demirören, şöyle devam etti: “Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bu projede birçok global şirket arasından bize güvenmesinden onur duyuyoruz. Bu büyük güven için teşekkür ederiz. Bu büyük projeyi başlatmamızda ön ayak olan yeğenim Sinan Oktay’a ve yaklaşık 15 aydır sürdürdükleri titiz çalışma sayesinde tercih edilmemizi sağlayan mesai arkadaşlarıma teşekkür etmeyi borç bilirim.”

İstihdam sağlanacak

Demirören Holding’in, medya, turizm, eğitim ve şans oyunları sektöründe Türkiye’nin lider şirketlerinden olduğunu belirten Yıldırım Demirören şu bilgileri verdi:

“On binlerce kişiye istihdam sağlamaktayız. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da sayılı medya gruplarından biriyiz. Medya grubumuz Hürriyet, Kanal D, CNN Türk gibi markaları ile Türkiye’nin dünyaya açılan en büyük pencereleridir. Şans oyunları sektöründe ise dünyanın büyük şirketlerinden biriyiz. Azerbaycan’da da büyük yatırımları hayata geçirmeye başlayacağımız için son derece gururlu ve mutluyuz. Bu sayede binlerce kişiye iş imkanı sunacağız. Ayrıca bu alandaki tecrübemizi Azerbaycan Cumhuriyeti’nin şans oyunları sektörüne aktaracak olmaktan da kıvanç duyuyoruz. Bu anlaşmanın ilk yatırımımız olduğunu, bundan sonra da Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yatırımlar yapmayı arzu ettiğimizi de beyan etmek isterim.”

İmar desteği verilecek

Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Özoral, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, Azerbaycan’ın bir süre önce işgalden kurtardığı bölgelerinin imarı konusunda Azerbaycan’a destek vereceğini vurguladı. Özoral, “Türkiye ve Azerbaycan birbirinin ekonomisinde önem arz ediyor. Ticaretimiz pandemiye rağmen ilerlemeye devam etti. Azerbaycan 2020 yılında Türkiye’ye en fazla doğal gaz tedarik eden ülke oldu. İlişkilerimiz yatırım alanında da gelişmeye devam etti. Azerbaycan bugün Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcı konumuna ulaşmıştır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cami cemaatine koronavirüs uyarısıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca Camii içinden vatandaşlara hitap etti. Vatandaşların bayramını kutlayan Erdoğan koronavirüs kurallarına uyulması çağrısında da bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler