Geri Dön
EkonomiBakan Kurum açıkladı! 2.8 milyon konut dönüştürüldü

Bakan Kurum açıkladı! 2.8 milyon konut dönüştürüldü

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Yaklaşık 2 milyon 800 bin konutun dönüşümünü sağladık. Bunun 1 milyon 100 bini Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızın yapmış olduğu sosyal konut projeleridir. 1 milyon 700 bini de kentsel dönüşüm kapsamında yaptığımız dönüşüm projeleridir" dedi.

Bakan Kurum açıkladı! 2.8 milyon konut dönüştürüldü

Bakan Kurum, Kızılcahamam’da bir otelde gerçekleştirilen 'İLBANK Oryantasyon Eğitim Programı'nın kapanışında konuştu. Bakan Kurum, programa katılanlara seslenerek, "Bugün yeni bir yola çıktınız. Türkiye için şehirlerimiz için çok kutlu olduğunu düşündüğümüz ve inandığımız bir yola çıktınız. Bu yeni yolda inşallah bugün ilk adımlarınızı atıyorsunuz. Hayatınızın en kıymetli, en önemli dönüm noktalarından bir günü bugün yaşıyorsunuz. Bizler de sizlerin mutluluğuna ortak oluyoruz. Önünüzde sizlerden hizmet bekleyen 84 milyon vatandaşımız var. 81 ilde 972 ilçemizde hizmet bekleyen Anadolu var. Anadolu’nun dört bir yanında, metropollerde, ilçelerimizde, beldelerimizde, köylerimizde; emin olun ki devleti, devletin o şefkat elini bekleyen binlerce insanımız var. Alt yapıdan üst yapıya kadar binlerce iş, hizmet, proje sizi bekliyor" dedi.

'YAŞAMADIĞIMIZ AFET KALMADI'

Bakan Kurum, İller Bankası'nın çok köklü bir kuruluş olduğunu vurgulayarak, "Atık sudan arıtmaya, millet bahçelerinden kentsel dönüşüme kadar birçok projeyi fiilen bakanlığımızla birlikte yürütüyoruz. 81 ile gittiğimizde 81 ilin yöneticileri ile bir araya geliyoruz. Orada milletvekillerimiz, valimiz, kaymakamımız, belediye başkanımız, teşkilatımız ile bir masa etrafında paydaş olarak; yani masanın bir tarafı değil de o işin bir parçası, bütünün bir parçası olarak onlarla bir araya geliyoruz. Aslında dertleniyoruz; şehirlerimiz için vatandaşlarımız için. Ve bu çerçevede birçok projeyi gerçekleştirmek için o istişareleri yapıyoruz. Her şey istişareden geçer. Son 5 yıla baktığımızda, iklim değişikliği ve iklim değişikliğinin etkilerini her zaman ifade ediyoruz. Bu kapsamda da şehirlerimiz de iklim değişikliğinin etkilerinden ciddi manada etkileniyor. Bu çerçevede son 3 yılda, ben bakan olduktan sonra hemen hemen gitmediğimiz il kalmadı ve yaşamadığımız afet de kalmadı; seller, heyelanlar, kuraklıklar gibi sayısız, şiddeti giderek artan afetlerle karşı karşıya kalıyoruz" diye konuştu.

Bakan Kurum açıkladı 2.8 milyon konut dönüştürüldü

'2 MİLYON 800 BİN KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLADIK'

Bakan Kurum, kentsel dönüşümle ilgili bir hedef koyduklarını kaydederek, "Bu kapsamda 81 ilde hemen hemen nereye gitseniz bizim bir kentsel dönüşüm projesini görürsünüz ki bu projeyi 2012 yılında sayın cumhurbaşkanımız ‘Bedeli ne olursa olsun yapacağız’ sözleri ile İstanbul’da Gaziosmanpaşa’da başladılar. Biz de bu çerçevede yaklaşık 2 milyon 800 bin konutun dönüşünü sağladık. Bunun 1 milyon 100 bini Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızın yapmış olduğu sosyal konut projeleridir. Yine 1 milyon 700 bini de kentsel dönüşüm kapsamında yaptığımız dönüşüm projeleridir. Bunun dışında yapı denetim sistemimizde düzenlemeleri hayata geçirdik. 54 milyon vatandaşımızın yuvalarını güvenli hale getirerek, bu kapsamda riskli binalardan kurtulmalarını sağladık. İnsanımız en iyisini hak ediyor, en güzelini hak ediyor. Ve yine bugün baktığımızda cumhurbaşkanımızın liderliğinde şehirlerimizi geleceğe hazırlayan projelerde bir taraftan da çevre yatırımlarımızı yapıyoruz; millet bahçelerimizi yapıyoruz" ifadesini kullandı.

KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ'Nİ ZİYARET ETTİ 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yapımı devam eden ve yılbaşında açılması beklenen Kızılcahamam Millet Bahçesi'ni ziyaretinin ardından Kızılcahamam Belediyesi'ne geldi. Burada kendisini karşılayan kalabalığı selamlayan Bakan Kurum, "Biz memleketimize ne zaman gelsek ayrı bir heyecanla geliyoruz, ayrı bir mutlulukla geliyoruz. Bugün de aynı heyecanı, aynı mutluluğu hemşehrilerimizle birlikte yaşamanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. İstiyoruz ki Kızılcahamam’ımızın gençleri umut dolu olsun. Kızılcahamam daha yeşil olsun. Her alanda üreten, istihdam yaratan, bir şehir olsun. Kızılcahamam’da ihtiyaç olan ne varsa yapmanın gayreti içerisine girdik. Çok çalışkan bir kaymakamımız var, belediye başkanımız var, ilçe başkanımız var. Uyumlu bir şekilde milletvekillerimiz de bizlerle birlikte Kızılcahamam için yapılması gerekenleri dertleniyorlar. Biz dertliyiz ve millete hizmet etmek için sizlere hizmet etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Türkiye’de nerede bir sel olsa, nerede bir afet olsa, nerede bir heyelan olsa Sayın Cumhurbaşkanı'mızın teşkilatı ile 2 saat sonra oradayız ve vatandaşımız için milletimiz için yapılması gerekenleri bilfiil sahada ekibimizle birlikte takip ediyoruz ve işin sonunda onların mutluluğuna şahit oluyoruz" dedi.

Bakan Kurum, daha sonra belediye binasına girerek, Belediye Başkanı Süleyman Acar'ı makamında ziyaret etti.

Bakan Kurum açıkladı 2.8 milyon konut dönüştürüldü

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Kayak pistinde feci kaza! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
Trabzon'da inanılmaz an! Okan Kocuk damga vurdu
Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt
Fenerbahçe-Altay: 2-1
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
EYT için çalışma başlatıldı! İşte masadaki formül
Survivor All Star'da ilk eleme! Adaya veda eden isim belli oldu
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Haftalardır her gece kabusu yaşıyorlar! Gizemli sesin sırrı...
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
İki ay önce anne olmuştu! Kızı Mercan'la ilk paylaşım
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
Sosyal medya bunu konuşuyor! İşte Simpsonlar'ın 2022 kehaneti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler